Dogierek55
Rozwiązane

help potrzebuje tego na już ;<
1. Kiedy odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego?

2.Napisz w punktach informacje dotyczące konstytucji z 1952r.

3.Napisz w punktach informacje dotyczące referendum ludowego

4. Kto stał na czele PSL? Rozwiń skrót.

5. Wymień kolejnych premierów od 1945r. do 1970 r.

6. Kiedy i gdzie powstała PZPR. Kto stał na czele PZPR. Rozwiń skrót

7. Jaki okres obejmuje stalinizm w Polsce?

8. Wymień prymasów Polski od 1945 r. do1970 r.

9. Na czym polegała reforma administracyjna państwa, co zlikwidowano?



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Odbyły się one 26 stycznia 1919 roku

2. A)Konstytucja zrywała, poprzez wprowadzenie instytucji Rady Państwa, z przyjętym w polskiej praktyce konstytucyjnej trójpodziałem władzy – obowiązującym na mocy konstytucji marcowej – wprowadzając wzorowaną na konstytucji sowieckiej zasadę jedności władzy państwowej. Ustrojodawca w preambule deklarował, że państwo jest republiką ludu pracującego. Wskazano nowy podmiot będący źródłem władzy – nominalnego suwerena, prawdopodobnie chcąc podkreślić różnice między socjalistycznym a burżuazyjnym konstytucjonalizmem. Zabieg miał różnicować starego suwerena – naród i nowego – «lud pracujący, podkreślając tym samym rewolucyjne przemiany społeczne i dystans wobec klas posiadających. Uznać przy tym należy, że – pomimo wyeksponowania terminu ludu pracującego – był to w gruncie rzeczy synonim narodu, definiowanego z pozycji marksistowskich .

B)Sejm większością głosów przyjmował ustawy i podejmował uchwały, wybierał ze swego grona Prezydium , na pierwszym swym posiedzeniu powoływał Prezesa Rady Ministrów wraz z Radą Ministrów oraz Radę Państwa. W praktyce Sejm, pomimo silnej pozycji według konstytucji, był posłusznym narzędziem do przegłosowywania projektów ustaw wychodzących z Komitetu Centralnego PZPR .

C)Władza wykonawcza należała do Rady Ministrów i Rady Państwa. W końcowym okresie obowiązywania Konstytucji PRL Radę Państwa zastąpiono urzędem Prezydenta PRL, jednak z pewnym zmniejszeniem kompetencji w stosunku do likwidowanej Rady Państwa. Rada Państwa była organem kolegialnym wybieranym co cztery lata na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Rada Państwa miała prawo wydawania dekretów z mocą ustawy w czasie przerw między sesjami Sejmu, musiały one jednak być zatwierdzone na najbliższej sesji Sejmu.

Jako głowa państwa reprezentowała PRL w stosunkach zewnętrznych , ratyfikowała umowy międzynarodowe oraz miała głos w sprawach związanych z obronnością i służbą wojskową.

D)Nowelą z 1982 roku do konstytucji wprowadzono znany w Polsce przedwojennej Trybunał Stanu oraz nową instytucję – Trybunał Konstytucyjny. Ponadto posiadał prawo ustalania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw i występowania z wnioskiem o postawienie przed Trybunał Stanu.

F)Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – konstytucja PRL uchwalona przez Sejm Ustawodawczy 22 lipca 1952, opublikowana 23 lipca 1952, weszła w życie 23 lipca 1952 z mocą obowiązującą od 22 lipca 1952 i zmieniona z dniem 31 grudnia 1989 w Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.

3. A) Ustawa o przeprowadzeniu głosowania ludowego została uchwalona przy sprzeciwie posłów PSL, wobec odmowy wprowadzenia przez PPR i partie satelickie zasady obowiązkowego uczestnictwa w komisjach wyborczych wszystkich szczebli po jednym przedstawicielu każdej legalnie działającej partii politycznej .

B)Pytania zostały tak sformułowane, by wymuszać pozytywną odpowiedź na każde z nich. PSL, zdający sobie sprawę, że gra idzie o zupełnie inną stawkę – a mianowicie niepodległość i niezawisłość Polski od Związku Sowieckiego – wbrew swoim przedwojennym postulatom wezwał do udzielenia negatywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie. Wolność i Niezawisłość oraz SN wzywały do odpowiedzi NIE na pierwsze 2 pytania, zaś NSZ i inne drobniejsze ugrupowania po­dziemne o charakterze skrajnie prawicowym wezwały do głosowania NIE na wszystkie 3 pytania, duża część opowiedziała się za całkowitym bojkotem referendum . Hierarchia polskiego Kościoła katolickiego zajęła jedynie stanowisko w sprawie trzeciego pytania, apelując do udzielenia na nie odpowiedzi TAK.

4. Prezesem był Władysław Kosiniak-Kamysz

rozwinięciem skrótu było Polskie Stronnictwo Ludowe

5.Tadeusz Bór-Komorowski od 2 lipca 1947 do 10 lutego 1949

Tadeusz Tomaszewski od 7 kwietnia 1949 do 25 września 1950

Roman Odzierzyński od 25 września 1950 do 8 grudnia 1953

Jerzy Hryniewski  od 18 stycznia 1954 do 13 maja 1954

Stanisław Cat-Mackiewicz od 8 czerwca 1954 do 21 czerwca 1955

Hugon Hanke od 8 sierpnia 1955 do 10 września 1955

Antoni Pająk od 10 września 1955 do 14 czerwca 1965

Aleksander Zawisza od 25 czerwca 1965 do 9 czerwca 1970

Zygmunt Muchniewski od 20 lipca 1970 do 13 lipca 1972

6. Skrót znaczy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

A na czele stał Bolesław Bierut

7. 1947-Początek współzawodnictwa pracy

1950-Porozumienie między rządem a Episkopatem Polski

1951-Aresztowanie Władysława Gomułki

1950-1955-Plan sześcioletni

8. Stefan Wyszyński 1948-1981

9. W wyniku reformy utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 308 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszła do grupy miast na prawach powiatu . W ramach przygotowania do przywrócenia samorządowych powiatów wdrożono Miejski Program Pilotażowy Reformy Administracji Publicznej.

Efektem zmian było zmniejszenie roli wojewody na rzecz marszałka województwa i samorządu wojewódzkiego. Część obiektów dotąd będąca w gestii wojewody przeszła pod zarząd poszczególnych szczebli samorządowych.

Wyjaśnienie: Miłego dnia i Pozdrawiam