Odpowiedź :
Odpowiedź:
Decyzje są nieodłączną częścią ludzkiego życia, od której nikt nie jest w stanie uciec. Wpływają one na to, kim jesteśmy oraz kształtują nasze dalsze losy. Jednocześnie nie zawsze jest tak, jak zakładał renesans, który głosił, że ludzie są „kowalami własnego losu”. Człowiek nie ma bowiem nieograniczonego wpływu na swoją przyszłość i często jego wybory zależne są od innych osób, losu lub przypadku. Te elementy mogą zaważyć o całym życiu człowieka sprawiając, że przybierze ono niespodziewany kierunek.
Przypadek połączony z wpływem innych osób może sprawić, że człowiek dokona błędnego wyboru i w ten sposób zrujnuje wszystko na co pracował. Przekonał się o tym świetnie Jacek Soplica, bohater „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Był on człowiekiem młodym i dumnym, a także bardzo zakochanym w córce Stolnika, Ewie. Jej ojciec nie wyraził jednak zgody na ślub, chociaż wcześniej wielokrotnie zapraszał szlachcica do siebie i traktował go jak przyjaciela. Soplica nie mógł pogodzić się z tym, co go spotkało i często przechadzał się wokół zamku. Pech chciał, że znalazł się pod nim podczas Moskali i zobaczył tryumfującego Stolnika, co wyprowadziło go z równowagi. Urażona duma i złamane serce sprawiły, że chwycił za broń, zabił Stolnika, zostając uznanym za zdrajcę narodowego. To jedno wydarzenie ukształtowało całe jego dalsze życie, ale wpływ na tą decyzję miało wiele czynników.
Ogromny wpływ na naszą przyszłość mają także osoby trzecie, których manipulacja i złe rady mogą doprowadzić do upadku człowieka. Makbet, tytułowy bohater dramatu Williama Szekspira,