Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Rodzaje fal elektromagnetycznych (uszeregowane według rosnącej częstotliwości) :
-fale radiowe / zastosowanie : w radiofonii , w telewizji w celu przekazywania informacji lub obrazu na odległość
-mikrofale / zastosowanie : w kuchenkach mikrofalowych , w różnego rodzaju radarach i systemach namierzania, naprowadzania czy łączności.
-podczerwień / zastosowanie : w produkcji specjalnych celowników optycznych wyposażonych w opcję zdalnego określania temperatury, w noktowizorach oraz w medycynie np. w inkubatorach .
-światło widzialne / zastosowanie : w produkcji laserów ,w produkcji latarek LED
-ultrafiolet (nadfiolet) / zastosowanie : w kosmetyce np.w solariach,w kryminalistyce poprzez fluorescencję ,a także niektóre typy promieniowania UV wykazują właściwości bakteriobójcze.
-promieniowanie X (rentgenowskie) zastosowanie / w medycynie w celu wykonywania zdjęć rentgenowskich w celu np.diagnostyki złamań ,lecz promieniowanie X stosuje się również w systemach bezpieczeństwa np.na lotniskach w celu prześwietlania bagaży .
-promieniowanie gamma / zastosowanie : w energetyce jądrowej w reaktorach atomowych , w sterylizacji sprzętu medycznego oraz w radioterapii w celu leczenia nowotworów.
2. Promieniowanie gamma (radioaktywne) : jest bardzo szkodliwe dla człowieka ,a nadmierna odziaływanie promieniowania gamma na organizm ludzki prowadzi do ciężkiej choroby popromiennej. Miało to miejsce np. na pokładzie radzieckiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym ,którym był K-19 ,który uległ awarii reaktora jądrowego ,a jego marynarze wchodząc do komory reaktora atomowego w celu naprawy usterki zostali skażeni śmiertelną dawką promieniowania radioaktywnego. Natomiast promieniowanie gamma jest pożyteczne dla człowieka ,ponieważ elektrownie atomowe wytwarzają dzięki promieniowaniu gamma,energię elektryczną. Umownie długość fali promieniowania gamma wynosi 1nm ,a częstotliwość wynosi od
10¹⁸ do 10²² Hz. Naturalnie promieniowanie gamma występuje w pierwiastkach promieniotwórczych takich jak np.uran ,lecz źródłem promieniowania gamma jest również promieniowanie kosmiczne.