Odpowiedź :
Odpowiedź:
a= dł. krawedzi podstawy= 10cm
Pp=a²√3/4=10²√3/4=25√3
h= wysokosc =8cm
V= 1/3* Pp*h= 1/3*25√3*8=200√3/3 cm³
Szczegółowe wyjaśnienie:
[tex]ostroslup\ prawidlowy\ trojkatny\ ma\ w\ podstawie\ trojkat\ rownoboczny .\\\\ krawedz\ podstawy:\ a= 10\ cm\\wysokosc\ ostroslupa:\ H=8\ cm\\\\V=\frac{1}{3}P_{p}*H\\\\pole\ podstawy: \\\\P_{p}=\frac{a^2\sqrt{3}}{4}=\frac{10^2\sqrt{3}}{4}=\frac{100\sqrt{3}}{4}=25\sqrt{3}\ cm^2\\\\V=\frac{1}{3} *25\sqrt{3}*8=\frac{200\sqrt{3}}{3}\ cm^3 \\\\odp.\ Objetosc\ tego\ ostroslupa\ wynosi\ \frac{200\sqrt{3}}{3}\ cm^3.[/tex]