Cześć potrzebuje pomocy muszę napisać o karnawale w Wenecji lub Rio. Muszą tam się znajdować takie informacje:

- na czym on polega,
- jak się rozpoczyna i jak się kończy,
- czy mi się podoba, czy nie ( napisz że mi się podoba )
I inne informacje o tym karnawale.
☁️Z GÓRY DZIĘKUJĘ ☁️​



Odpowiedź :

Nie wszyscy wiedzą, że Wenecja słynie nie tylko z kanałów i szalenie romantycznej atmosfery, ale również z karnawału. Tak, tak - wenecki karnawał to wydarzenie, które naprawdę warto zobaczyć. To barwne widowisko, pełne śmiechu, zabawy i radości każdego roku przyciąga do Wenecji turystów nie tylko z całych Włoch, ale również z całego świata. Oficjalnie karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) trwa kilka do kilkunastu dni - do okolic Wielkiego Postu.

Głównym miejscem, w którym odbywają się karnawałowe wydarzenia – pokazy artystyczne, konkursy jest Plac św. Marka. To właśnie tutaj, na wielkiej scenie, zwanej największą salą balową Europy można spotkać najwięcej osób przebranych w bogato zdobione stroje z poprzednich epok. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest oczywiście wenecka maska. Drugim miejscem, w którym możecie liczyć na karnawałowe atrakcje jest placyk Piazzetta San Marco, położony koło placu św. Marka.

Maski karnawałowe

Maski przygotowywane specjalnie na karnawał w Wenecji wykonuje się z porcelany, gipsu lub gazy. Oryginalne maski możecie kupić w specjalnych warsztatach rękodzieła, która zajmują się wytwarzaniem tych „małych dzieł sztuki”. Trzeba przyznać, że precyzja wykonania jest wręcz imponująca, a każdy detal maksymalnie dopracowany.

Maski przyciągają uwagę nie tylko soczystymi, pięknymi kolorami, ale również dodatkami – piórami, koralikami czy koronkami. Ważne, aby wszystkie maski zostały wykonane tak, aby ich noszenie nie utrudniało uczestnikom jedzenia i picia. Nie da się ukryć, że jest to zadanie zdecydowanie niełatwe.

Ozdabiając maski warto wziąć pod uwagę fakt, że każdego roku imprezie przyświeca inne hasło przewodnie. Stroje oraz ozdoby uczestników powinny więc ściśle do niego nawiązywać. Maski oraz stylizowane na dawne stroje pomagają zachować pełen magii i tajemniczości klimat festiwalu. W dawnej Wenecji noszenie masek pomagało mieszkańcom zachować choć trochę anonimowości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy wzajemnie się znali, a o wybrykach i poszczególnych miejscowych huczało całe miasto. W masce wszyscy byli sobie równi, podziały nie istniały, każdy był tak samo poważany i szanowany.

Najpopularniejszym, bardzo charakterystycznym kształtem maski jest maska medyka - z długim, widocznie zakrzywionym dziobem. Kilka wieków temu taka maska była noszona głównie przez lekarzy (stąd jej nazwa). Umieszczone w dolnej części dzioba zioła miały uchronić ich przed infekcjami i zarażeniem się chorobą od leczonych pacjentów.

Cóż - spróbujcie wyobrazić sobie współczesnego medyka w takiej maseczce. Już sam obraz może wywołać salwy śmiechu. :)

Kiedy rozpoczyna się i kończy karnawał w Wenecji?

Karnawał w Wenecji odbywa się w zimie, a dokładniej na 10 dni przed Środą Popielcową. To podobnie jak u nas, ostatnia impreza przed postem. Oficjalne rozpoczęcie ma miejsce w weekend (sobotę) przed Tłustym Czwartkiem.

Karnawał w Wenecji inicjuje tak zwany lot anioła, czyli zjazd po linie wystrojonej osoby (bo nie musi być to kobieta, w 2008 roku aniołem był raper Coolio) z dzwonnicy bazyliki św. Marka, prosto w centrum zabawy, na sam plac św. Marka.

Symbolizuje to nawiązanie do tradycji, kiedy zabawę rozpoczynał pokaz cyrkowców i akrobatów. Lot anioła odbywa się dokładnie o 12 godzinie, czyli w samo południe po ostatnim uderzeniu dzwona.

Natomiast na zakończenie karnawału organizowany jest konkurs na najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka wieczorem odbywa się wielki bal i pokaz sztucznych ogni przed północą. Dodatkowo organizowana jest także parada gondolierów, płynących kanałem z pochodniami.

Koniec karnawału w Wenecji obwieszczają dzwony dobiegające z bazyliki dzwonnicy św. Marka.