Odpowiedź :
Najważniejsze dzieła dwudziestolecia międzywojennego:
- Ferdydurke – Witold Gombrowicz.
- Granica – Zofia Nałkowska.
- Sklepy cynamonowe – Bruno Schulz.
- Sanatorium pod Klepsydrą – Bruno Schulz.
- Dzieci ojczyzny – Maria Dąbrowska.
- Rok 1794 – Władysław Reymont.
- Żywe kamienie – Wacław Berent.
Na czym polegało nowatorstwo wybranych dzieł, przykłady:
- Sklepy cynamonowe – Nowatorstwo Bruno Shulz'a polega na zastosowaniu niesamowicie bajecznego i pełnego wyobraźni języka. Zdecydował się on na przedstawienie własnej autobiografii w sposób przypominający nam opis marzenia sennego. Jego porównania i opisy wydarzeń zabierają nas w podróż do świata nie z tej ziemi. Autor korzystając z oryginalnych środków wyrazu deformuje znaną nam rzeczywistość.
- Ferdydurke - Nowatorstwo tego dzieła polega na zupełnym zerwaniu z regułami znanymi nam w powieściach realistycznych. Stworzony przez Gombrowicza świat rządzi się własnymi prawami, a przedstawione w nim pojęcia mają zupełnie inne znaczenia od tych nam znanych. Opowieść ta nie ma tradycyjnej formy. Przerywana jest różnymi powiastkami. Dodatkowo jej karty wypełnia groteska i absurd.
- Granica - nowatorstwo tej powieści wynika z faktu, że przedstawiane jest w niej skomplikowane studium ludzkiej psychiki,. Autorka przeprowadza dogłębną psychoanalizę postaci. Nowatorski jest też sam - wielowymiarowy tytuł i sposób w jaki treść dzieła jest przedstawiana czytelnikowi. Nie jest on bowiem ciekawy kolejnych wydarzeń, a chcę dowiedzieć się przyczyn wydarzeń już mu znanych.
Utwory te były czymś zupełnie nowym dla czytelnika z okresu międzywojennego przyzwyczajonego do tradycyjnych dzieł literackich takich jak: Pan Tadeusz, Quo Vadis czy Chłopi. Szokowały swoim językiem i konstrukcją.