Odpowiedź:
1/2 z 15 km=7,5 km czas jazdy= 30 min= 1/2 h
predkosc= droga : czas= 7,5 km: 1/2 h= 15 km/ h
czas jazdy drugiej połowy trasy = 1/2 h+15 min= 1/2 h+1/4 h= 3/4 h
predkosc = 7,5 km: 3/4 h= 10 km/h [ wpisz w pierwsze kropeczki]
cały czas jazdy= 1/2 h+ 3/4 h= 5/4 h
srednia predkosc = 15km: 5/4 h= 12 km/h[ wpisz w drugie kropeczki]
Szczegółowe wyjaśnienie: