Rozwiązane

Opracuj podane zagadnienie na podany temat.Jak jest przedstawiana w literaturze relacja rozum – uczucia w odniesieniu do przemian ideowych przełomu epok? Omów zagadnienie na podstawie Romantyczności Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.



Odpowiedź :

Bbjed

Relacja rozum - uczucia w odniesieniu do przemian ideowych przełomu epok przedstawiona jest jako walka starego porządku z nowym.

  • Romantycy kłócą się z klasycznym podejściem do świata i uważają, że uczucia ważniejsze mogą być od rozumu.
  • W utworze Adama Mickiewicza "Romantyczność" przedstawicielem starego, racjonalnego porządku świata jest Stary mędrzec. Karusia jest natomiast przedstawicielem romantyków, którzy uczucia przedkładają nad rozum.
  • Widzimy, że w według romantyków uczucia wygrać mogą nad rozumem i zupełnie pozbawić go jednostki. Romantyczne postacie, które najczęściej nieszczęśliwie się zakochują, tak jak Karusia, stają się niezrozumiałe dla świata,  a ich działania przeczą racjonalnemu myśleniu. Karusia rozmawiając z swoim ukochanym, zmarłym Jasieńkiem oddaje się swoim uczuciom i zapomina o zdrowym rozsądku.
  • Romantycy twierdzą, że w nowym sposobie postrzegania świata uczucia pełnić mogą rolę ważniejszą od rozumowego podejścia.

Warto pamiętać aby podzielić swoją wypowiedź na następujące części:

  • wstęp - gdzie postawimy naszą tezę. Przykładowo: Relacja rozum - uczucia w odniesieniu do przemian ideowych przełomu epok przedstawiona jest jako walka starego porządku z nowym.
  • rozwinięcie - gdzie napiszemy nasze argumenty potwierdzające tezę
  • zakończenie - gdzie podsumujemy naszą wypowiedź i odniesiemy się do prawdziwości tezy. Przykładowo: Na podstawie powyższych przykładów widzimy, że romantycy byli pewnego rodzaju rewolucjonistami, którzy chcieli zmienić nasz sposób pojmowania świata.