Odpowiedź :
Na podstawie "Kordiana" Juliusza Słowackiego możemy dokładniej przyjrzeć się postawom dekadencji, zwątpienia i nudy.
- Postawa dekadenta - pełna jest lęku przed otaczającym nas światem i przekonania o jego bezsensie i bliskim końcu. Kordian przekonany był o bezsensie istnienia i uważał, że samobójstwo jako jedyne rozwiązanie dla jego ziemskich cierpień.
- Postawa zwątpienia - Kordian zwątpił w możliwość zmiany swojego losu i podjął próbę samobójczą. Do zwątpienia przyczyniły się wspomnienia jego zmarłego kolegi.
- Nuda - Kordian uważał swoje życie za pozbawione sensu i nudne. Stąd wynikać mogła jego decyzja o podjęciu podróży po Europie i o zamachu na cara.
Postawa dekadencji, zwątpienia i nudy jest niewątpliwie niekorzystna dla jednostki. Na przykładzie Kordiana widzimy, że pakuje go w kłopoty i doprowadza do śmierci. Postawa tak szkodliwa jest nie tylko dla samego bohatera ale także dla jego otoczenia i osób bliskich.
Pisząc naszą odpowiedź, należy pamiętać aby podzielić ją na następujące części:
- wstęp - gdzie postawimy naszą tezę. Przykładowo: Na podstawie "Kordiana" Juliusza Słowackiego możemy dokładniej przyjrzeć się postawom dekadencji, zwątpienia i nudy.
- rozwinięcie - gdzie napiszemy nasze argumenty potwierdzające tezę
- zakończenie - gdzie podsumujemy naszą wypowiedź i odniesiemy się do prawdziwości tezy. Przykładowo: Jak widzimy postać Kordiana jest idealnym przykładem dekadenta, którego życie przepełnione jest zwątpieniem i nudą. Jego postawa ma w sobie wiele negatywnych cech.