Odpowiedź :
1.W jakim celu stosujemy bezpieczniki?
Bezpiecznik zabezpiecza obwód zewnętrzny w przypadku uszkodzenia się urządzenia. Chodzi o to, żeby uszkodzone urządzenie nie pobierało niepotrzebnie dużego prądu lub skrajnie-prądu zwarcia. Takie prądy mogą doprowadzić do termicznego uszkodzenia przewodów w instalacji a również do pożaru. Pośrednio bezpiecznik odłączając zasilanie od urządzenia, zabezpiecza też urządzenie. Czasem wystarczy wymienić uszkodzony moduł. Brak zabezpieczeń mógłby spowodować większe uszkodzenia.
2.Jak zbudowany jest bezpiecznik?
To zależy jaki bezpiecznik. Jest kilka grup. Zasadniczo powtarzalne i niepowtarzalne. W tych pierwszych przepływ nadmiernego prądu nagrzewa strukturę i powoduje wzrost rezystancji połączenia, a tym samym ogranicza płynący prąd. Zanik prądu powoduje schłodzenie struktury i bezpiecznik jest znów gotowy do pracy. Do zabezpieczeń powtarzalnych zalicza się wyłączniki nadprądowe. W bezpiecznikach niepowtarzalnych przepływ dużych prądów przez określony czas (większych niż znamionowy bezpiecznika) lub prądów zwarciowych powoduje stopienie umieszczonego wewnątrz przewodnika o odpowiednio obliczonym przekroju. W tych bezpiecznikach nic się nie "spala". Po prostu temperatura złącza przekracza 1085 stopni i (zwykle) miedziany przewodnik się topi (stąd nazwa: bezpiecznik topikowy).
3.Jaka jest zasada działania bezpiecznika?
Zasadniczo za każdym razem wykorzystywany jest efekt termiczny (w wyłącznikach nadprądowych wykorzystywany jest też efekt elektromagnetyczny).
Czyli znaczny prąd powoduje zgodnie ze wzorem P=I²R wydzielenie się znacznej mocy w małym przekroju i stopienie przewodnika (lub rozgrzanie termoelementu w wyłącznikch nadprądowych). Oczywiście przerwanie obwodów prądowych, które zasilają odbiorniki o charakterze indukcyjnym nie jest proste. Przepływu prądu nie da się tak łatwo przerwać i praktycznie za każdym razem można spodziewać się (po przetopieniu przewodnika) zapalenia łuku, który trzeba szybko zgasić. Stąd wewnątrz bezpieczników umieszcza się piasek kwarcowy. Po przerwaniu przewodu szczelina zostanie zasypana piaskiem, który dodatkowo łatwo się topi i sam jest substancją nieprzewodzącą.
Oprócz przewodu roboczego w bezpiecznikach topikowych (szczególnie o dużych prądach znamionowych) znajdują się proste, mechaniczne "cięgna", które po zniszczeniu elementu roboczego spowodują sygnalizację zadziałania bezpiecznika.
Bezpieczniki muszą być bardzo wytrzymałe. Dodatkowo muszą być zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle trzeba pamiętać o ich odpowiednim mocowaniu. I chodzi tu o efekty związane z siłą elektrodynamiczną (ale to już inny temat).