Odpowiedź :
Odpowiedź :))
1) Główną przyczyną wybuchu powstania było zaczęcie przymusowego poboru do armii rosyjskiej. Skutków było wiele - uczestników powstania zsyłano na Syberię bądź mordowano, zlikwidowano autonomię Królestwa Polskiego, konfiskowano majątki, polscy urzędnicy zostali zastąpieni rosyjskimi, polskie szkolnictwo zaczęto rusyfikować.
2) Germanizacja - w szkołach czy urzędach obowiązkiem było mówić po niemiecku, narzucano polakom polską kulturę. Rusyfikacja - w szkołach i urzędach obowiązywał język rosyjski, cenzura dla polskiej twórczości
3) Walka z germanizacją - Polacy tworzyli np. biblioteki polskie czy tajne organizacje. Walka z rusyfikacją - uczniowie szkół przynosili i czytali w szkołach książki w języku polskim czy organizowali tajne kółka samokształceniowe.
4) Zabór austriacki był zdecydowanie najbiedniejszym zaborem. Jednak również panowała tak najmniejsza cenzura i obostrzenia. Polacy zasiadali w Sejmie Krajowym, w urzędach w szkołach mówiono po polsku, a polscy artyści mogli swobodnie działać.
5) Gospodarka w zaborze pruskim władze opierały się rozwojowi handlu i przemysły polskiego, ludzie byli obciążeni wysokimi podatkami, by utrzymać armię, uzyskiwano pieniądze czy budowano drogi, kanały.
6) Polski socjalizm dążył do np. ogólnoświatowej rewolucji i likwidacji kapitalizmu. Polscy narodowcy chcieli walki o niepodległą Polskę, ale już niekoniecznie walka powstańcza z bronią w ręku.
7) Proaustriacka - dowódcą był Józef Piłsudski, a wrogiem wyznawców tego była Rosja. Sam przywódca uważał ten kraj za głównego wroga Rzeczpospolitej. Prorosyjska - dowódcą był Roman Dmowski, a wrogiem wyznawców tego były Niemcy. Sam przywódca przekonywał do związku z państwami centralnymi, bo sądził, że utrwali to rozbiory, a że przymierze z Rosją doprowadzi do zjednoczenia ziem Polski.
8) Sztuka Polska zaczęła się intensywnie rozwijać w XIX oraz XX wieku. Wszystkie dziedziny w XIXw. oddawały światopogląd czy nastroje ówczesnej epoki. Natomiast w XX cechowały się one dbałością o formę.
9) Antysemityzm - wrogość i niechęć wobec Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego. Asymilacja - przystosowanie się do życia w obcej grupie narodowej (np. przyjęcie jej kultury). Branka - obowiązkowy pobór do armii rosyjskiej w Królestwie Polskim.
10) Aleksander Wielkopolski - przywrócił on Radę Stanu Królestwa Polskiego, wprowadzenie oczynszowania chłopów i równouprawnienia Żydów
Romuald Traugutt - dowodził on powstaniem styczniowym
Michał Drzymała - był on polskim chłopem i walczył on o polskość z pruskimi władzami. Kiedy odebrano mu dom, mieszkał on z rodziną w wozie, który stał się symbolem walki z germanizacją.
Wincenty Witos - był on polskim politykiem i założycielem oraz działaczem Polskiego Stronnictwa Narodowego.
Władysław Reymont - był on pisarzem i opisywał on życie polskiej wsi. Był on jednym z przedstawicieli realizmu i naturalizmu.
Stefan Żeromski - był artystą (pisarzem) i prezesem stowarzyszenia, które zostało założone w Londynie. Był on jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy.