Odpowiedź :
Porównaj fraszkę Kochanowskiego "Na Zdrowie" z bajką Krasickiego "Człowiek i Zdrowie
W obu fraszkach tematem głównym jest stosunek człowieka do własnego zdrowia.
Podmiot liryczny u Kochanowskiego skupia się przede wszystkim na wartości zdrowia. Przewyższa ona wszystkie dobra materialne, np. perły, kamienie, ale także wysoką pozycję społeczną. Nie ma znaczenia młodość ani uroda, jeśli człowiek jest chory. Podobne wnioski możemy wysnuć z fraszki Krasickiego. Historia, która została tu przedstawiona, mogłaby stanowić ciąg dalszy wiersza Kochanowskiego. Człowiek, któremu wydawało się, że jest silny i młody, nie szanuje zdrowia, rywalizuje z nim. Mimo, że pojawiają się ostrzeżenia o możliwym wyczerpaniu, człowiek ignorował te sygnały. Z tego powodu podmiot liryczny we fraszce „Na zdrowie” nazywa zdrowie klejnotem. Podmiot liryczny u Kochanowskiego w przeciwieństwie do podmiotu lirycznego Krasickiego szanuje zdrowie, nazywa go szlachetnym, oddaje mu siebie. Apostrofy kierowane do zdrowia są pełne uznania dla najwyższej wartości, jaką ludzie mają.
Podsumowując, w obu utworach zdrowie jest wartością najwyższą. Przesłanie fraszek to szacunek dla zdrowia i docenianie go wcześniej niż go utracimy.
Fraszka
- krótki utwór wierszowany, zakończony najczęściej wyraźną puentą, o tematyce najczęściej żartobliwej, ale zdarzają się również fraszki o tematyce refleksyjnej, poważnej;
- nazwa pochodzi z języka włoskiego frasca to gałązka, drobnostka.
Słowa klucze w ww. fraszkach to: człowiek i zdrowie.