przygotować opis I wojny światowej z wykorzystaniem poniższych pojęć:
państwa centralne, ententa, kocioł bałkański, wyścig zbrojeń, 28 lipca 1914, wojna pozycyjna, bitwa nad Marną, pokój brzeski, nieograniczona wojna podwodna, 11 listopada 1918, czołgi, karabiny maszynowe, gazy trujące, wojna błyskawiczna, USA



Odpowiedź :

I wojna światowa rozpoczęła się 28 lipca 1914 roku , a zakończyła 11 listopada 1918 r. Brały w niej udział państwa należące do tzw. ententy oraz sojuszu państw centralnych.

Jedną z przyczyn wybuchu wojny (pośrednią) był tzw, kocioł bałkański, tj. liczne konflikty głównie na tle etnicznym między krajami Półwyspu Bałkańskiego.  Do wybuchu konfliktu przyczynił się też wyścig zbrojeń w państwach Europy. Wprowadzano powszechny obowiązek wojskowy, armie zbroiły się (głównie Wielka Brytania i Niemcy).

Niemcy wierzyły, że kiedy wybuchnie wojna, zwycięstwo przyniesie im wojna błyskawiczna zakładająca szybki atak i łatwe rozbicie Francji. Potem zwycięska armia miała w całości skierować się przeciwko Rosji.

Po wybuchu wojny, przebieg bitwy pod Marną zmusił jednak Niemców do odwrotu, gdzie wojska okopały się. Rozpoczęła się tzw. wojna pozycyjna, która trwała trzy lata.

W czasie I wojny światowej pod Ypres Niemcy stosowali  broń nie wykorzystywaną dotychczas - gazy trujące oraz zespolone karabiny maszynowe. Po klęsce pod Verdun Niemcy wprowadzili też nieograniczoną wojnę podwodną polegającą na zwalczaniu okrętów podwodnych na szeroką skalę. Z kolei Brytyjczycy w czasie wojny po raz pierwszy użyli masowo czołgów.

W marcu 1918 r. Niemcy podpisały pokój brzeski z Rosją, na mocy którego Rosja wycofała się z wojny.

Po przystąpieniu w 1917 r. do wojny USA, armia niemiecka była już znacznie osłabiona. Jednakże do końca wojny doszło dopiero po rewolucji w Niemczech i powstaniu nowego rządu, który zawarł pokój.