Rozwiązane


Proszę nie rozpisywac za dużo, śćisła odpowiedź na 2-3 zdania wyjaśniających pytanie.

Tekst do zadania niżej.


1. Jacques Le Goff stwierdza, że w myśli średniowiecznej każdy przedmiot materialny jest uważany za przedstawienie czegoś, co jest jego odpowiednikiem w planie wyższym, i stawał się w ten sposób symbolem tamtej rzeczy. Uzasadnij ten sąd, odwołując się do artykułu oraz swojej wiedzy o epoce średniowiecza.

2. Wyjaśnij dlaczego zdaniem autora etymologia była uznawana w śriedniowieczu za naukę fundamentalna.

3. Określ jaki związek ze światopoglądem epoki średniowiecza ma przekonanie dantego, że słowo jest znakiem totalnym odkrywającym przyczynę i sens.



Wystarczy uświadomić sobie, jaka jest etymologia wyrazu "symbol", by zrozumieć, jakie miejsce zajmuje myśl symboliczna nie tylko w teologii, literaturze i sztuce średniowiecznej Europy zachodniej, ale i w jej umysłowym wyposażeniu. Symbol był to u Greków znak rozpoznawczy, reprezentowany przez dwie połowy przedmiotu podzielonego między dwie osoby. Symbol jest znakiem umowy. Jest odniesieniem do utraconej całości, przypomina i przyzywa wyższą i utajoną rzeczywistość. Otóż w myśli średniowiecznej "każdy przedmiot materialny jest uważany za przedstawienie czegoś, co jest jego odpowiednikiem w palenie wyższym i stawał się w ten sposób symbolem tamtej rzeczy". Symbolizm był powszechny, a myślenie było nieustającym odkrywaniem ukrytych znaczeń, niezmienną "hierofanią". Bo świat ukryty był światem świętym, sakralnym, zaś myśl symboliczna była tylko wypracowaną, wyklarowaną na poziomie ludzi uczonych formą myśli magicznej, kryjącej powszechne sposoby myślenia. Niewątpliwie amulety, czarodziejskie napoje, magiczne zaklęcia, których użycie i handel były bardzo rozpowszechnione, stanowią tylko najbardziej prymitywne przejawy tych wierzeń i tych praktyk.

Toteż średniowieczny symbolizm zaczynał się na poziomie słów. Nazwać rzecz, było to już ją wyjaśnić. Powiedział tak Izydor z Sewilii i po nim etymologia kwitnie w średniowieczu jako nauka fundamentalna. Nazwanie jest poznaniem i objęciem w posiadanie rzeczy, realności. W medycynie diagnozy jest już uzdrowieniem przez wymówienie nazwy choroby. Kiedy biskup albo inkwizytor mógł podejrzanego nazwać "heretykiem" - najważniejsze zostało zrobione, wróg został zapytany, zdemaskowany. Res i verba nie przeciwstawiają się sobie, drugie są symbolami pierwszych. Jeśli język jest dla średniowiecznych intelektualistów zasłoną rzeczywistości, jest on też i kluczem, adekwatnym do tej rzeczywistości narzędziem poznania. Język - powiada Alain z Lille - jest wierną ręką ducha", a dla Dantego słowo jest znakiem totalnym, odkrywającym przyczynę i sens.

Toteż fundamentem średniowiecznej dydaktyki jest studium słów i języka, trivium: gramatyka, retoryka, dialektyka, pierwszy cykl siedmiu sztuk wyzwolonych. Bazą całego nauczania, co najmniej aż do końca XII w. , jest gramatyka. Poprzez gramatykę dochodzi się do wszystkich innych nauk oraz do etyki, która nakłada się na siedem sztuk wyzwolonych i poniekąd je zwieńcza. Gramatyka jest wiedzą mającą wartość powszechną, jak ją określił Ph. Delhaye, nie tylko dlatego, że poprzez komentowanie autorów pozwala mówić na wszystkie tematy, ale dlatego, że dzięki słowom pozwala docierać do ukrytego znaczenia, którego są one kluczami.



Odpowiedź :

Bbjed

Jacques Le Goff stwierdza, że w myśli średniowiecznej każdy przedmiot materialny jest uważany za przedstawienie czegoś, co jest jego odpowiednikiem w planie wyższym, i stawał się w ten sposób symbolem tamtej rzeczy.

Według artykułu w myśli średniowiecznej ludzie w średniowieczu chcieli przypisać wszelkim przedmiotom dodatkowe, wyższe znaczenie. Wierzyli w to, że przedmioty muszą też mieć znaczenie symboliczne. Nawiązując do własnej wiedzy pamiętam jak dużą rolę w średniowieczu odgrywały miecz i krzyż i jak ważna była ich symbolika.

Wyjaśnij dlaczego zdaniem autora etymologia była uznawana w średniowieczu za naukę fundamentalna.

Etymologia uznawana była w średniowieczu za naukę fundamentalną ponieważ ludzie wierzyli, że od znaczenia wyrazów wszystko się wywodzi. Uważano, że wszelkie nauki mają swój początek właśnie w etymologii.

Określ jaki związek ze światopoglądem epoki średniowiecza ma przekonanie Dantego, że słowo jest znakiem totalnym odkrywającym przyczynę i sens.

Przekonanie Dantego ma ścisły związek z światopoglądem epoki średniowiecza. Zarówno on jak i ludzie z epoki średniowiecza uważali, że to właśnie słowo pozwala nam odnaleźć sens i przyczynę wszystkiego.

Odpowiadając na pytania do załączonego tekstu warto uprościć sobie pytanie analizując wszystkie jego słowa i ich znaczenie, a następnie odnaleźć fragment tekstu, w którym znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. Odpowiadając możemy napisać własnymi słowami to co autor zawarł w tekście.

Symbol to coś będące uosobieniem czegoś innego. W literaturze jest to motyw odnoszący się do innej sfery rzeczywistości.