Rozwiązane

1. W bęben uderzono raz słabo, a za drugim razem mocno. Czym różnią się dźwięki, które usłyszymy w obu przypadkach?

2. Kosmonauci przebywający na Księżycu wysłali w kierunku Ziemi dwie wiązki fal: radiowe i akustyczne. Która wiązka dotrze do Ziemi? Uzasadnij odpowiedź.

3. Okres fali rozchodzącej się na wodzie wynosi 4 s. Wiedząc, że szybkość fal na wodzie wynosi 3 m/s , oblicz odległość między sąsiadującymi ze sobą grzbietem i doliną tej fali.



Odpowiedź :

Fale dźwiękowe i elektromagnetyczne

1.  Słabo - dźwięk wyższy i cichszy; Mocno - dźwięk niższy i głośniejszy

Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości, która z kolei jest zależna od amplitudy drgań. Im wyższa częstotliwość tym wyższy jest dźwięk, a im większa amplituda tym częstotliwość jest niższa. Jeżeli uderzymy w bęben mocniej, amplituda drgań będzie większa, przez co częstotliwość będzie mniejsza. Dźwięk będzie niższy. Analogicznie dzieje się przy lżejszym uderzeniu.

Dodatkowo przy słabszym uderzeniu dźwięk będzie cichszy, ponieważ głośność jest również zależna od amplitudy drgań. Im wyższa amplituda tym dźwięk będzie głośniejszy.

2. Radiowe

Fale akustyczne nie roznoszą się w kosmosie, ponieważ panuje tam próżnia. Fale dźwiękowe roznoszą się przez wprawianie kolejnych cząsteczek w ruch. Cząsteczki nawzajem na siebie oddziałują i wprawiają w drgania inne cząsteczki. W próżni nie ma żadnych cząsteczek, więc wysłana fala nie ma nic, co może wprawić w drgania.

Fale radiowe roznoszą się w każdym możliwym ośrodku. Prędkość fal elektromagnetycznych, jednak jest od nich zależna, a co ciekawe w próżni roznoszą się z prędkością światła.

3.  λ = 12 m

Dane:

T = 4 s

v = 3 m/s

Szukane:

λ = ?

Rozwiązanie:

Skorzystajmy ze wzoru na długość fali:

[tex]\lambda = v T = 12 m[/tex]