3. Określ, które zdania są zbyt długie i przez to trudne w odbiorze, a które nie wymagają skrócenia.
1. Powiedziała, żebyśmy dokładnie odkurzyli pokój i nie marudzili, że Marek tego nie zrobił, chociaż obiec bo jutro przyjedzie Julka, a ona ma alergię na kurz.
2. Ewelina obiecała, że pomoże Marcie z projektem geograficznym, jeśli uda się jej wcześniej zabrać ko do weterynarza i skończyć referat z historii.
3. Każdy, kto chce wziąć udział w konkursie plastycznym, musi przedstawić projekt plakatu, który nie był wcześniej nigdzie prezentowany.
4. Zastanawiała się, czy zaliczy test z matematyki, chociaż uczyła się od tygodnia, nadal nie radziła sobie z pierwiastkami, więc obawiała się, że może mieć z tym problem. • Zdecyduj, jak najlepiej podzielić zbyt długie zdania, i uzasadnij swój wybór. Zapisz poprawione wypowiedzenia w zeszycie.​



Odpowiedź :

Bbjed

Zdania zbyt długie i trudne w odbiorze:

1. Powiedziała, żebyśmy dokładnie odkurzyli pokój i nie marudzili, że Marek tego nie zrobił, chociaż obiecał bo jutro przyjedzie Julka, a ona ma alergię na kurz.

Powiedziała, żebyśmy dokładnie odkurzyli pokój i nie marudzili, że Marek tego nie zrobił, chociaż obiecał. Jutro przyjedzie Julka, a ona ma alergię na kurz.

albo

Powiedziała, żebyśmy dokładnie odkurzyli pokój i nie marudzili, że Marek tego nie zrobił, chociaż obiecał. Prosiła nas o to, bo jutro przyjedzie Julka, a ona ma alergię na kurz.

4. Zastanawiała się, czy zaliczy test z matematyki, chociaż uczyła się od tygodnia, nadal nie radziła sobie z pierwiastkami, więc obawiała się, że może mieć z tym problem.

Zastanawiała się, czy zaliczy test z matematyki. Chociaż uczyła się od tygodnia, nadal nie radziła sobie z pierwiastkami. Obawiała się, że może mieć z nimi problem.

Jak rozpoznać zbyt długie i trudne zdania?

Wystarczy przeczytać je na głos i stwierdzić czy brzmią dobrze. Zastanowić się czy treść jest ze sobą zgodna i komplementarna.