Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zaprowadzenie chrześcijaństwa
Właśnie tak na obrazie z 1889 roku Jan Matejko wyobrażał sobie chrystianizację Polski. W rzeczywistości jednak proces przyjmowania nowej religii na pewno nie prezentował się równie malowniczo. Był mozolny i trwał całe dziesięciolecia.
Koronacja pierwszego króla
Przybycie w 1000 roku do Gniezna Ottona III stanowiło wydarzenie bez precedensu. Poza konkretnymi korzyściami politycznymi, podróż miała również wymiar symboliczny. Jak podkreśla znakomity polski mediewista Jerzy Strzelczyk była to „o ile wiemy jedyna wizyta głowy państwa niemieckiego w Polsce aż do naszych dosłownie czasów”.
W jej trakcie Otton III miał nałożyć na skronie Bolesława Chrobrego cesarski diadem. Właśnie wyobrażenie tego aktu uwiecznił Matejko na obrazie Koronacja pierwszego króla. Co ciekawe malarz błędnie datował scenę na 1001 rok.
Wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa
Pokonanie 22 lipca 1018 roku przez Bolesława Chrobrego Jarosława Mądrego w bitwie nad Bugiem, a następnie zajęcie 14 sierpnia Kijowa było zwieńczeniem bogatej kariery wojskowej polskiego władcy.
Matejko, jak wielu innych artystów uwiecznił monarchę uderzającego Szczerbcem w Złota Bramę (zobacz naszą galerię przedstawiającą wjazd Chrobrego do Kijowa). Rzecz jasna w 1018 roku Złota Brama jeszcze nie istniała, a i sam miecz (przynajmniej ten, który dzisiaj znamy jako Szczerbiec) został wykuty kilkaset lat później.
Namalowane w 1884 roku na zlecenie księcia Heliodora Czetwertyńskiego dzieło, które artysta zatytułował Bolesław Chrobry ze Świętopełkiem przy Złotej Bramie w Kijowie przez całe dziesięciolecia było uważane za zaginione.
Dopiero w 2004 roku przy okazji obchodów 100-lecia Domu Jana Matejki okazało się, że obraz w prywatnych rękach przetrwał zawieruchę wojenną.
Klęska Legnicka
Matejko uwieczniał nie tylko chwile polskiego triumfu. Na obrazie Klęska Legnicka z 1888 roku przedstawił uroczystości pogrzebowe poległych w czasie bitwy stoczonej 9 kwietnia 1241 roku z Mongołami (Tatarami) rycerzy.
Batalia zakończyła nie tylko żywot Henryka II Pobożnego (o którego żonie pisaliśmy TUTAJ), ale również zaprzepaściła starania Piastów śląskich o zjednoczenie rozbitej na dzielnice Polski. Właśnie dlatego Matejko uznał ją za jeden z przełomowych momentów w polskich historii i umieścił w cyklu Dzieje Cywilizacji w Polsce.
Przeczytaj też: Najbardziej absurdalna rzecz, o jakiej dzisiaj przeczytasz. Co Mona Lisa ma wspólnego z Polską?
Powtórne zajęcie Rusi
Obraz z 1888 roku Powtórne zajęcie Rusi. Bogactwo i oświata upamiętnia zwycięstwo Kazimierza Wielkiego w toczonej z przerwami od 1349 do 1366 roku wojnie o Ruś Halicką.
Warto pamiętać, że chociaż Kazimierz Wielki nie kojarzy się z wojnami, to za jego panowania Polska powiększyła swoją powierzchnię aż dwa i pół raza!
Wyjaśnienie: