POMOCYYYYYY???????!!!!!!!​



POMOCYYYYYY class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

(A) Praca to jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia. To ona daje nam utrzymanie i przyczynia się do rozwoju nauki lub sztuki. Moim zdaniem zazwyczaj wiąże się z pasją i powołaniem

(A) O słuszności tezy świadczą wybory bohaterów powieści ,,Nad Niemnem’’ Elizy Orzeszkowej. Uwidocznia się to w podziale, jaki zastosowała autorka. Ludzie pracy widzą przed sobą cel, który kształtuje ich moralność. Za kolei postacie wiodące bezczynny tryb życia  mają negatywny wpływ na otoczenie.

(A) Dla Benedykta Korczyńskiego i jego syna Witolda praca jest pasją, choć rozumieją ją w różny sposób. Głowa rodziny widzi w niej możliwość zadbania o godność rodziny i tradycji. Mąż Emilii oddaje się codziennym trudom pomimo postawy żony – nie przeszkadza mu fakt, że efekty nie są proporcjonalne do wysiłków.

(A) Witold dostrzega w pracy szansę na wprowadzenie pozytywistycznych ideałów. Wysiłek i szacunek wobec ziemi odzwierciedlają światopogląd młodzieńca. Pragnie on wykorzystać swoje powołanie, by kształcić chłopów i uczynić ich równymi sobie. Widzi w tym najwyższą wartość, którą przeciwstawia zacofaniu i sztucznym różnicom klasowym.

(A) Wybory bohaterów są przykładem na to, że praca pozwala  pomóc potrzebującym i zwalczyć utarte schematy.

(A) Na prawdziwość tezy wskazuje także Adam Mickiewicz w utworze ,,Oda do młodości’’. Dla podmiotu lirycznego, który przewodzi młodemu pokoleniu romantyków, intelektualna  i artystyczna praca staje się życiową misją.

(A) Romantycy pragną wykorzenić martwe oświeceniowe hasła za pomocą solidarności i wzmożonego wysiłku. Oddają się kształtowaniu przyszłości, w której uczucia i wzniosłe ideały będą przeważać nad pustym i ciemnym rozumem. Traktują swoją pracę  z pasją, gdyż wierzą w wyjątkowość swojego powołania. Marzą o tym, by poprzez trud

utorować nową drogę całej ludzkości.

(A) Podmiot liryczny i jego zwolennicy nie traktują pracy wyłącznie w fizycznym sensie.  Wprost przeciwnie – opierają ją na intelektualnym i emocjonalnym znaczeniu. Działają nie z obowiązku, ale z pasji – kierują się dobrem wszystkich mieszkańców Ziemi. Ich siła wynika ze wspólnoty i gotowości do poświęcenia.

(A) U Adama Mickiewicza praca opiera się na usunięciu zgniłych korzeni i ugruntowaniu nowych ideałów, które pozwolą odrodzić się całej ludzkości. W jego ujęciu należy czynić wszystko, by wprowadzić harmonię i światło. Można dokonać tego tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi.

(A) Powyższe argumenty dowodzą, że praca i pasja często są nierozerwalne. Wysiłek może stać się szansą na aktywne działanie na rzecz wzajemnego porządku i szacunku. Moim zdaniem są to wartości, które zasługują na nasz trud.

Wyjaśnienie: