Układ oddechowy 1.Wymien elementy układu oddechowego. 2. Jak zbudowana jest krtań ? 3. Jak zbudowana jest twa wica ? 4.Opisz budowę płuc. 5. Jaką funkcję pełnią płuca? 6.Gdzie i w jaki sposób powstaje głos ? 7. Podaj skład powietrza wdychanego. 8. Podaj skład powietrza wydychanego. 9. Jak przebiega wdech? 10.Jak przebiega wydech? 11.Na czym polega wymiana gazowa w płucach? 12. Na czym polega wymiana gazowa w tkankach? 13.Wymień choroby bakteryjne i wirusowe. 14 W jaki sposób możemy chronić układ ddechowy?
pls pomocy na szybko odpowiedzi ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.-nos i nozdrza tylne,

-gardło,

-krtań,

-tchawica,

-dwa oskrzela główne i liczne oskrzeliki.

2. Krtań u człowieka ma 4–6 cm długości, łączy się z gardłem za pośrednictwem wejścia do krtani, a z tchawicą łączy się na poziomie górnej części trzonu. Ma kształt odwróconej, trójściennej piramidy o ściętym i zaokrąglonym wierzchołku oraz o dwóch ścianach przednio-bocznych i jednej tylnej.

Wyjaśnienie:

3.Tchawica to narząd układu oddechowego, sprężysta cewa stanowiąca przedłużenie krtani i zapewniająca dopływ powietrza do płuc.U człowieka rozpoczyna się na wysokości kręgu szyjnego, kończy zaś na wysokości kręgu piersiowego. U swego dolnego końca tchawica dzieli się na oskrzela główne prawe i lewe, pod kątem otwartym ku dołowi. Miejsce tego podziału tworzy rozdwojenie tchawicy. W tym miejscu znajduje się także ostroga tchawicy rozdzielająca powietrze do płuc.

4.Prawe płuco składa się z trzech płatów: górnego, środkowego i dolnego, rozdzielonych szczelinami poziomą i skośną. Lewe płuco - z dwóch płatów: górnego i dolnego rozdzielonych szczeliną skośną – i jest mniejsze od prawego. Ma nawet specjalne wgłębienie na serce (wcięcie sercowe, wycisk sercowy) otoczone osierdziem

5.Płuca pełnią dwie funkcje – oddechową i filtrującą. To w nich odbywa się najważniejszy etap procesu oddychania

6.w krtani powstaje głos: Powietrze wydychane z płuc wprawia w ruch znajdujące się po obu stronach krtani fałdy głosowe, popularnie zwane strunami. Tak powstaje dźwięk. W początkowej fazie wydechu fałdy przywierają do siebie, zamykając znajdującą się między nimi szparę głośni.

7.W wdychanym przez nas powietrzu możemy wyróżnić następujące składniki: azot (78%), tlen (21%), dwutlenek węgla (0,04%) oraz inne gazy (1%).

8.W przypadku powietrza wydychanego rośnie zawartość dwutlenku węgla, a maleje ilość tlenu: azot (78%), tlen (17%), dwutlenek węgla (4%) i inne gazy (1%).

9.Podczas wdechu powietrze bogate w tlen przepływa przez drogi oddechowe do płuc

10.Podczas wydechu powietrze uboższe w tlen wydostaje się na zewnątrz układu oddechowego. Mechanizm wentylacji płuc zachodzi dzięki pracy mięśni oddechowych: przeponyprzeponaprzepony i mięśni międzyżebrowych.

11. Wymiana gazowa w płucach polega na dostarczeniu powietrza bogatego w tlen i usunięciu z nich takiego, które zawiera dużo dwutlenku węgla

12.Wymiana gazowa w tkankach: Tlen pobrany w pęcherzykach płucnych transportowany przez krew, dociera do tkanek. Tam odbywa się wymiana gazowa wewnętrzna, tzn. tlen przenika do komórek, a z komórek pobierany jest dwutlenek węgla, który z krwią wędrować będzie do płuc.

13.-Choroby bakteryjne :

* Angina

* Krztusiec

* Tężec

* Gruźlica

* Kiła

* Rzeżączka

* Borelioza

-Choroby wirusowe :

* Opryszczka

* AIDS/HIV

* Grypa

* Różyczka

* Ospa wietrzna

* Odra

* Świnka

14.Jako ochronę dróg oddechowych można stosować półmaski jednorazowe, półmaski, maski pełnotwarzowe, kaptury oraz hełmy. Sprzęt izolujący natomiast gwarantuje dopływ czystego powietrza z zupełnie niezależnego źródła i całkowicie eliminuje kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Nie palic papierosów