Odpowiedź :
Metafory: „łowcze obierze”, „źmije gniewliwe" oznaczają niebezpieczeństwa dnia codziennego, jakie zagrażają prawemu człowiekowi. Współczesny świat przesycony jest
informacją i techniką, co często powoduje zagubienie człowieka, zagrożenie braku odróżnienia fałszu od prawdy często dobra od zła. Świat kreowany w mediach jest pełen chaosu, przemocy, wojen, dyskryminacji, okrucieństwa, co negatywnie wpływa szczególnie na młodego człowieka, na kształtowanie jego agresywnej postawy, zobojętnienie na sceny przemocy, krzywdę, w efekcie na brak reakcji na przemoc.
Wszechobecny Internet uzależnia, nieograniczony dostęp do różnych stron stanowi zagrożenie, dając młodym ludziom możliwości nawiązania niebezpiecznych znajomości – np. osób ze skłonnościami do pedofilii czy złodziei, oszustów.
Zagrożeniem dla współczesnego człowieka są również coraz łatwiej (niestety) dostępne narkotyki, dopalacze, alkohol. Często sięgają po nie młodzi ludzie, którzy chcą w ten sposób pokonać stres i sprostać oczekiwaniom rodziców , np. żeby dostały się na prawo, na medycynę, zostały gwiazdami). Sięgają też dzieci, wychowywane bez stresu i bez granic. Biorą też nastolatki, które nie słyszą od rodziców dobrego słowa, tylko krytykę. Zagrożeniem bywają sami rodzice, „pchając“ niejako swoje dzieci w „łowcze obierze“ przez nieodpowiednie postawy, często nie mający dla nich czasu (pogoń za pieniędzmi), zostawiając samym sobie.
Podsumowując zagrożeniami dla współczesnego człowieka są:
- media w tym Internet (przemoc, niedozwolone treści)
- narkotyki, dopalacze i inne substancje psychotropowe
- złe relacje dzieci z rodzicami (obojętność lub wygórowane ambicje)