Roszpunkaaa
Rozwiązane

7.O tym, czy piekło istnieje, dyskutowali już Kościoła (m.in. Grzegorz Nyssy, Orygenes). oni, czy koncepcję wiecznego potępienia da pogodzić ideą miłosiernego Boga. Jak Ty zapatrujesz na kwestię? według Ciebie istnieje? Rozważ problem uzasadnij swoje odwołując się wybranych tekstów kultury i własnych przemyśleń.

Do jakich tekstów mogę się odwołać i jakich argumentów użyć. Daje najj



Odpowiedź :

Bbjed

Według mnie piekło jest tylko przenośnią.

Jest wszelkimi udrękami i konsekwencjami naszych złych czynów. Jest wyrzutami sumienia takimi jakie mieli Raskolnikow z Zbrodni i Kary czy Ziembiewicz z Granicy.

Na podstawie utworów ukazujących okrucieństwa wojny takich jak Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall czy Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego widzimy, że ludzie sami mogą stworzyć sobie piekło na ziemi. W "piekle" tym jednak nie ma sprawiedliwości. Giną w nim niewinni i bezbronni ludzie. Nie sądzę aby takich rozwiązań chciał miłosierny Bóg.

Literacką wizję piekła znaleźć możemy w Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Nie uważam jednak żeby było ono miejscem prawdziwym. Jest ono także alegorią skutków naszych niepoprawnych działań.

Podsumowując, ciężko mi pogodzić koncepcję wiecznego potępienia z ideą miłosiernego Boga. Uważam, że piekło to coś co gotujemy sobie sami niezależnie od woli Boga.

Pisząc naszą wypowiedź warto podzielić ją na następujące części:

  • wstęp - gdzie przedstawiamy naszą tezę/opinię na dany temat,
  • rozwinięcie - gdzie argumentujemy naszą opinię i podajemy przykłady z literatury, które potwierdzają nasze zdanie,
  • zakończenie - gdzie podsumowujemy naszą wypowiedź.

Inne Pytanie