Odpowiedź :
a) 7+8=15
450zł/15 = 30zł
8x30zl = 240zł
7x30zl = 210zł
b) 2+3+4=9
90/9=10
2x10=20 - czerwone
3x10=30 - zielone
4x10=40 - niebieskie
c) 2+5=7
140/7=20
2x20=40g dag cukru
5x20=100 dag mąki
d) 3+2+1=6
3/6= 0,5
3x0,5 = 1,5l owoców
2x0,5 = 1l maślanki
1x0,5 - 0,5l jogurtu
a)
Hania - 7x
Zosia - 8x
[tex]7x + 8x = 450 \\ 15x = 450 | \div 15 \\ x = 30[/tex]
Hania
[tex]7 \times 30 = 210zl[/tex]
Zosia
[tex]8 \times 30 = 240zl[/tex]
b)
Czerwone - 2x
Zielone - 3x
Niebieskie - 4x
[tex]2x + 3x + 4x = 90 \\ 9x = 90 \\ x = 10[/tex]
Czerwone
[tex]2 \times 10 = 20[/tex]
Zielone
[tex]3 \times 10 = 30[/tex]
Niebieskie
[tex]4 \times 10 = 40[/tex]
c)
Cukier - 2x
Mąka - 5x
[tex]2x + 5x = 140 \\ 7x = 140 \\ x = 20[/tex]
Cukier
[tex]2 \times20 = 40[/tex]
Mąka
[tex]5 \times 20 = 100[/tex]
d)
Owoce - 3x
Maślanka - 2x
Jogurt - x
[tex]3x + 2x + x = 3 \\ 6x = 3 \\ x = \frac{3}{6} = \frac{1}{2} [/tex]
Owoce
[tex]3 \times \frac{1}{2} = \frac{3}{2} = 1 \frac{1}{2} l[/tex]
Maślanka
[tex]2 \times \frac{1}{2} = 1l[/tex]
Jogurt
[tex]1 \times \frac{1}{2} = \frac{1}{2} l[/tex]