Odpowiedź :
Odpowiedź:
Dyfuzja prosta- zachodzi zgodnie z gradientem stężeń, brak białek wspomagających ten rodzaj transportu, brak udziału ATP. Transport dwutlenku węgla, tlenu i wody się tak odbywa.
Dyfuzja wspomagana- zachodzi zgodnie z gradientem stężeń, z udziałem białek wspomagających, bez udziału ATP. Transport cukrów, tłuszczów i aminokwasów.
Transport aktywny-zachodzi wbrew gradientowi stężeń, z udziałem białka transportującego, z udziałem ATP. Pompa sodowo-potasowa oraz pompa protonowa.
Endocytoza-transport substancji do wnętrza komórki z naruszeniem ciągłości błony komórkowej. Błona komórkowa odrywa się wraz z transportowaną substancją i przenika do głębi komórki. Dzieli się na pinocytozę i fagocytozę. Pinocytoza to transport małych substancji do wnętrza komórki. Przyłącza się lizozym. Uwalnia enyzny trawienne i trawi cały pęcherzyk łącznie z zawartością.
Fagocytoza to pochłanianie dużych cząsteczek np. Uszkodzonych organelli. Tworzy się pęcherzyk fagocytarny. Do niego przyłącza się lizozym i pęcherzyk jest trawiony. Niestrawione, zbędne resztki pokarmu są usuwane na drodze egozcytozy.
Egzocytoza - transport substancji na zewnątrz komórki. Pęcherzyk wraz z zawartością tworzy się wewnątrz komórki. Pęcherzyk łączy się z błoną komórkową i zawartość pęcherzyka wydostaje się na zewnątrz. :).
Dobrego Dnia,
Z Bogiem. :)