Blagam help daje naj!!!!!!!!


Przeczytaj dwa teksty źródłowe: wystąpienie Pawła Włodkowica na soborze w Konstancji oraz odpowiedź Jana Falkenberga, a następnie wykonaj polecenia.


Saevientibus

Nie należy niepokoić ani osób ani majątków niewiernych, którzy chcą spokojnie żyć między chrześcijanami [. ]. Grzeszy więc władca, który ich pozbawia majątków bez przyczyny [. ]. Niewiernym wolno bez popełniania grzechu władać posiadłościami i majątkami oraz dzierżyć władzę, gdyż wszystkie te rzeczy stworzone zostały nie tylko dla wiernych [chrześcijan], ale dla wszystkich istot rozumnych [ludzi]. [. ] Z tego płynie wniosek, że nie wolno niewiernym odbierać ich posiadłości i majątków ani też ich władzy, gdyż rzeczami tymi władają bez popełnienia grzechu i z woli Boskiej. [. ] Zachodzi pytanie, czy wolno zajmować majątki schizmatyków i heretyków. Chyba nie, tak jak nie wolno zajmować majątków należących do niewiernych [. ]. Przywileje cesarskie, zezwalające Krzyżakom na zajmowanie ziem, należących do niewiernych nie dają im żadnej podstawy prawnej do tego [. ]. Tego rodzaju napad na niewiernych, zwłaszcza przedsięwzięty bez słusznej przyczyny, jest zaprzeczeniem miłości bliźniego [. ]. Bliźnimi zaś naszymi [. ] są zarówno chrześcijanie, jak i niewierni bez różnicy [. ]. Nie wolno niewiernych przymuszać do przyjmowania wiary chrześcijańskiej zbrojnie lub opresją, gdyż ten sposób jest krzywda dla bliźnich, a także i dlatego, że nie należy robić rzeczy złych w celu osiągnięcia rzeczy dobrych [. ]. NIkogo do wiary zmuszać nie należy, gdyż wiara nie może wynikać z przymusu, a wymuszone modlitwy nie są miłe Bogu [. ]. Kto działa inaczej, widocznie raczej swojej, a nie Boskiej sprawie służy [. ].


Źródło: Saevientibus, [w:] Paweł Włodkowic, Pisma wybrane Pawła Włodkowica, t. 1, oprac. L. Ehrlich, Warszawa 1968, s. 13–58.


Jan Falkenberg

Księga o doktrynie władzy cesarza i papieża

Pragnę wszystkim wyraźnie przedstawić błędy, które na korzyść pogan z nienawiści ku chrześcijanom wygłasza Paweł [Włodkowic] [. ].

Polacy i król ich są fałszywymi chrześcijanami [. ], obrońcami i wspólnikami niewiernych. Przeto zakon krzyżacki walczyć przeciw nim może z równym prawem jak przeciw niewiernym [. ]. Król polski ani nie jest katolikiem, ani też wierzyć nie można, by katolicką miał wiarę [. ], bo [. ] po fałszywym nawróceniu wrócił do pogaństwa i bez porównania srożej niż przedtem pustoszy Kościół z pomocą niewiernych i jego jest prześladowcą. [. ] Król udaje tylko wiarę chrześcijańską, nie pragnąc jej, tylko korzyści ziemskich, a mianowicie Królestwa Polskiego [. ]. Litwini więc i inni poganie, którzy mu ulegają, kiedy tylko jemu królowi Polski się spodoba, obmywają się wodą, i to nie zawsze świętą wodą chrztu, lecz wodą z bagna lub rzeki, gromadami, jak bydło, nie wiedząc nic o wierze [. ]. A Paweł [Włodkowic] nieuczciwie oskarża zakon krzyżacki, że neofitów okrutnie tępi i pali ich nowe kościoły. Czyż, pytam, godne nazwy są chaty, które wznoszą pod nazwą kościołów na to, by podstępnie oszukiwać chrześcijan, gdy sam ten lud nie zasługuje na oznaczenie go nazwą chrześcijan [. ].

Polacy, ich król i książęta winni utracić koronę i królestwo, a pozbawieni pasa rycerskiego pójść w stan wiecznej niewoli. Ponieważ zaś dopomagali i dostarczali uzbrojenia wszelkim poganom i kształcili ich, aby byli silniejszymi przeciw chrześcijanom, zasłużyli przez to nie tylko na utratę królestwa, lecz także wszystkich dóbr [. ]. Witold, którego dziad był szewcem, w nadziei zwycięstwa bezbożnie mówił, że konia swego w Renie napoi.


1. Na podstawie tekstu Pawła Włodkowica scharakteryzuj ganione przez niego sposoby postępowanie wobec pogan.

2. Określ jaki był cel wystąpienia Włodkowica na soborze

3. Omów jakie oskarżenia wobec Jagiełły, Witolda i Polaków wysuwa w swoim traktacie Jan Falkenberg

4. Napisz, jakich kar domaga się dla Jagiełły i Witolda

5. Oceń poglądy przedstawione powyżej.



Odpowiedź :

Paweł Włodkowic gani postępowanie wobec pogan:

  • podkreśla, że poganie maja prawo do zachowania swoich wierzeń i swoich ziem
  • mogą mieć własną władzę, nie wolno im narzucać swojej
  • nie wolno pod przykrywką szerzenia wiary napadać na innowierców lub pogan
  • przypomina, że poganie i innowiercy mają takie sama prawa, jak chrześcijanie
  • nie wolno nikogo przymuszać siła do wiary

Wystąpienie P. Włodkowica na soborze miało na celu:

  • ukazanie Polski  i poczynań króla w dobrym świetle
  • poddanie w wątpliwość zasadności działań zakonu krzyżackiego oraz legalności wejścia w posiadanie dóbr, jakimi dysponują
  • pokazanie, że Polska prowadzi słuszną wojnę a heretykami są Krzyżacy
  • przedstawienie doktryny wojny sprawiedliwej
  • zakończenie schizmy w kościele

Jan Falkenberg oskarżał Jagiełłę, Witolda i Polaków o to, że:

  • sprzymierzyli się z poganami w walce z zakonem krzyżackim
  • są fałszywymi chrześcijanami
  • popełniają herezje
  • prześladują kościół
  • chcą zniszczyć zakon krzyżacki

Jan Falkenberg domagał się dla Jagiełły i Witolda  kar w postaci pozbawienia ich królestwa, korony, wszelkich dóbr  i obrócenie ich w niewolników.

Poglądy P. Włodkowica były postępowe, szerzyły tolerancję i szacunek. W dzisiejszych czasach  jego postawa nadal jest doceniana m. in. poprzez przyznawanie przez Rzecznika Praw Obywatelskich nagrody jego imienia dla obrońców praw i wolności.

Opinie J. Falkenberga były kłamliwe i niezgodne z rzeczywistością. Szerzyły nienawiść i szkalowały dobre imię prawdziwych obrońców chrześcijaństwa.