Przeczytaj tekst źródłowy, a następnie, korzystając także z wiedzy pozaźródlowej , odpowiedz na pytania.


David Lloyd George, Wspomnienia wojenne, 1938 rok

Walki nad Sommą […] to jedna z najkrwawszych bitew, jakie kiedykolwiek toczone były na ziemi. […] Nie jest prawdą, że na skutek tej bitwy Niemcy ponieśli klęskę w swych usiłowaniach zdobycia Verdun: bitwa nad Sommą osłabiła tylko ofensywę niemiecką, która już przedtem zatrzymała się i była w tym momencie widocznym niemal fiaskiem. […] Gdyby nawet pod Verdun bitwa trwała dalej wokół fortów po- wstrzymujących napór Niemców, mogliśmy wzmocnić walczącą ciężko armię fran- cuską, posyłając wojska wprost na teren bitwy albo obsadzając dodatkowy odcinek frontu […].

Kampania nad Sommą nie uratowała także […] Rosji, którą armaty niemieckie spychały szybko w odmęty anarchii. Słychać już było szum zbliżającej się powodzi. A raczej – mogliśmy go usłyszeć, gdyby nie grzmot armat nad Sommą, który ogłuszał nas i zaciemniał nasze pole widzenia, tak że nie dostrzegaliśmy nadchodzącej kata- strofy Rosji i wobec tego nie przedsięwzięliśmy środków zapobieżenia jej.


Teresa Maresz, Krzysztof Juszczyk, Historia w tekstach źródłowych, Wydawnictwo Temat, Toruń 1994, t. 3, s. 9.


a) W którym roku doszło do opisanych w tekście walk?

b) Co nastąpiło w efekcie bitwy nad Sommą?

c) Jaką formę miały działania zbrojne prowadzone na froncie zachodnim od jesie- ni 1914 r.?


PROSZĘ, NA DZISIAJ!!!



Odpowiedź :

Walki nad Sommą to bitwy, które miały miejsce w okresie od 1 lipca 1916 r. do 18 listopada 1916 r. między siłami brytyjskimi i ich sprzymierzeńcami (oddziały francuskie) a Niemcami nad rzeką Sommą we Francji.

Bitwa nad Sommą była długotrwała, użyto podczas niej gazów bojowych, bomb z moździerzy, granatów oraz czołgów.

Choć strona brytyjska odniosła zwycięstwo, to było to "Pyrrusowe zwycięstwo", ponieważ straty były olbrzymie, tak materialne, jak i ludzkie (prawie milion zabitych). Zwycięstwo okupione krwią, nie przyniosło żadnych spektakularnych korzyści dla nikogo. Nie było znaczących zdobyczy terytorialnych. Niemcy wcale nie przegrali, jedynie zostali osłabieni jeszcze bardziej (słabość była widoczna już wcześniej).

Działania zbrojne na froncie zachodnim od 1914 roku przybrały postać wojny pozycyjnej. Polegała ona na tym, ze obie walczące ze sobą strony zajęły pozycje w okopach, schronach i zasiekach. Między nimi był zaś pas ziemi niczyjej. Front był nieruchomy, nie przesuwał się, tempo działań było bardzo niskie.

Bitwa nad Sommą była największą bitwą I wojny światowej.  Przeszła do historii jako jedna z najbardziej krwawych bitew w dziejach ludzkości.

Pyrrusowe zwycięstwo- zwycięstwo osiągnięte kosztem nieproporcjonalnym do strat.