Odpowiedź :
Mężczyźni poszukujący kobiecego ideału – omów temat, odwołując się do „Przedwiośnia" oraz do wybranych utworów z innych epok np. Do „Nie-Boskiej komedii" Z. Krasińskiego i poezji młodopolskiej.
Mężczyźni poszukujący kobiecego ideału często gubią się w swoich poszukiwaniach.
W "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego Cezary Baryka przebywając w Nawłoci poznaje trzy kobiety: Wandę Okrzyńską, Karolinę Szarłatowiczównę i Laurę Kościeniecką. Co ciekawe największą uwagę Cezarego nie przyciągają dziewczyny młode, a doświadczona wdowa - Laura. Cezary momentalnie ulega jej urokowi. Być może wpływają na niego też jej sztuczki, doświadczonej kobiety. Kobieta umiejętnie oplata sobie Cezarego wokół palca tylko i wyłącznie po to aby na koniec pozostawić go rozczarowanym i upokorzonym. Jak widzimy nasz bohater za ideał uznaje kobietę doświadczoną i ponętnie go manipulującą.
W "Nie-Boskiej komedii" autorstwa Zygmunta Krasińskiego Hrabia jest już mężczyzną żonatym jednak nadal poszukuje idealnej partnerki. Kiedy w jego życiu pojawia się zjawa kochanki momentalnie zapomina o swoim dotychczasowym życiu i oddaje się w jej ramiona. Hrabia po części ulega wyidealizowanemu obrazowi swojej kochanki i nie myśli w sposób rozsądny. Podobnie jak Cezary Baryka pod wpływem emocji zamiast kobiety dobrej wybiera kobietę będącą wcieleniem szatana.
Jak widzimy na powyższych przykładach, mężczyźni poszukujący kobiecego ideału często kierują się emocjami i pochopnymi ocenami, a nie rozsądkiem. Kobiety, które są obiektami ich zainteresowania dalekie są od ideałów.
Pisząc naszą wypowiedź warto podzielić ją na następujące części:
- wstęp - gdzie przedstawiamy naszą tezę/opinię na dany temat,
- rozwinięcie - gdzie argumentujemy naszą opinię i podajemy przykłady z literatury, które potwierdzają nasze zdanie,
- zakończenie - gdzie podsumowujemy naszą wypowiedź.