1. Sprawdź, czy potrafisz opowiadać tak pięknie jak Szeherezada. Wybierz dowolny element i uczyń go tematem opowiadania. 12 11 10 21 -9 Narysuj na kartce z bloku, co się po kolei wydarzy w twoim opowiadaniu. * Nadaj tytuł swojemu opowiadaniu. Opowiedz tę historię w klasie, Zapisz swoje opowiadanie, by zostało z tobą na dłużej. Taka dobra historia nie może zostać zapomniana. ​



Odpowiedź :

Bbjed

Wybrany element to zegar.

Zaczarowany zegar

Dawno, dawno temu, w odległym królestwie, żył pewien król, który codziennie przeżywał ten sam dzień. Kiedy rano się budził znowu zaczynał dzień wczorajszy. Wszyscy dookoła zachowywali się jakby nie wiedzieli, że codziennie dzień jest ten sam.

Król próbował wielu metod żeby zmienić swój los. Zostawiał przedmioty w dziwnych zakątkach, jednak zawsze wracały na swoje miejsce. Prosił ludzi aby trzymali mu przez noc powieki, jednak zasypiał zawsze mimo tego. Znalazł nawet rycerza, który postanowił rozwiązać jego problem. Ten jednak, następnego dnia nie wiedział nawet, że rozmawiał z królem. Król  zastanowił się od kiedy dzień jest zawsze taki sam. Przypomniał sobie, że wszystko zmieniło się od czasu, kiedy jego królestwo odwiedził długobrody sułtan. Król nie wiedział jednak co mogło być przyczyną jego problemów. Siedział na tronie i rozglądał się po komnacie.

Jakże mógł o tym zapomnieć?! Sułtan podarował mu przecież zegar! Król szybko pobiegł w kierunku ściany i jednym ruchem ściągnął z niej złoty zegar. Uniósł go do góry i z całej siły cisnął o podłogę.

Zegar spadł, a król znikł... i znikło też całe królestwo.

Opowiadanie  powinno składać się z następujących elementów:

  • wstęp - gdzie opiszemy miejsce akcji i bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.
  • rozwinięcie - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wskoczył, zbiegł, natknął się) czy wykrzyknienia (Hej!, Chodź tu!).
  • zakończenie - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą lub szokującym zakończeniem.