Steeleryo
Rozwiązane

Opisz, w jaki sposób czynniki przyrodnicze i poza przyrodnicze wpływają na rozwój rolnictwa w Polsce. Pamiętaj, aby każdy czynnik scharakteryzować i opisać na tle całego kraju. Pamiętaj o korzystaniu z wiedzy, którą zdobyłaś/eś przy okazji tematów związanych ze środowiskiem Polskim. Oceń, czy Twoim zdaniem Polska ma korzystne czy niekorzystne warunki do rozwoju rolnictwa? Swój wybór uzasadnij. Na szybko pls i przynajmniej 150 słów



Odpowiedź :

Rozwój rolnictwa - czynniki przyrodnicze i pozaprzyrodnicze

czynniki przyrodnicze

  • klimat
    Na rozwój rolnictwa wpływa ma przede wszystkim ilość opadów atmosferycznych oraz średnia temperatura powietrza → ostatnia z nich wpływa na długość okresu wegetacyjnego.
    Miejsca położone w cieniu opadowym np. Kujawy cechują się niskimi wartościami sum opadu atmosferycznego, przez co dostęp wody w rolnictwie jest ograniczony i konieczne jest nawadnianie gruntów ornych.
    Najkorzystniejsze są miejsca, gdzie długość okresu wegetacyjnego jest najdłuższa, (liczba dni ze średnią temperaturą powietrza >5°C) - będą to np. Nizina Śląska i Kotliny Podkarpackie.
  • ukształtowanie terenu
    Najlepszym krajobrazem do upraw rolniczych są tereny płaskie oraz lekko pofalowane. Przykładami takich terenów jest np. Nizina Śląska, Mazury oraz Wyżyna Lubelska.
    Rolnictwo rozwija się słabo na terenach o dużych deniwelacjach terenu, np. na wzgórzach o stromych zboczach.
    Przykładami takich obszarów są np. Bieszczady.
  • warunki glebowe
    Żyzne i urodzajne gleby dla rolnictwa są niezwykle ważne, ponieważ stanowią podstawę dla wzrostu roślin. W Polsce najżyźniejsze gleby występują na Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej - są to gleby płowe oraz czarnoziemy. Również żyzne są mady rzeczne występujące obficie na Żuławach Wiślanych.

czynniki pozaprzyrodnicze

  • struktura wielkościowa gruntów
    Opłacalne uprawy rolne typowe są dla wielkoobszarowych gruntów, duże gospodarstwa o wielkości 15-20 ha typowe są dla województwa zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
    Jednakże w Polsce występuje zjawisko rozdrobnienia gruntów. Małe gospodarstwa rolne posiadające gospodarstwa o niewielkiej wielkości typowe są dla Polski południowo-wschodniej.
  • mechanizacja i chemizacja w rolnictwie
    Niskie zużycie nawozów sztucznych powoduje, że ilość zebranych plonów jest niewielka.
    W przypadku mechanizacji istotne jest wykorzystywanie nowoczesnych sprzętów rolniczych - ciągników, kombajnów, rozsiewaczy. Województwa o wysokim poziomie mechanizacji i chemizacji to np. województwo dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.
  • rozwój gospodarczy i społeczny
    Poziom wykształcenia i poziom zarobków rolników nie pozostaje bez znaczenia - gospodarstwa, które wykazują się wysoką kulturą rolną przynoszą wyższe dochody i rozwijają się efektywniej.
    W mniej rozwiniętych gospodarczo częściach kraju, np. na Podkarpaciu lub Podlasiu poziom rolnictwa jest niższy

Polska posiada dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Niektóre obszary wykazują się niższymi uwarunkowaniami do prowadzenia gospodarstwa rolnego, jednak dzięki rozwojowi i finansowaniu rolnictwa możliwa jest ich poprawa.
Polska posiada odpowiednie warunki klimatyczno-glebowe, które zapewniają urodzajne plony.