napisz o mniejszości narodowej niemieckiej w Polsce m.in. ich język, kulturę i tradycję, religię, w jakich miejscach w Polsce się znajdują i jakieś ciekawostki o tej mniejszości narodowej
Z góry dziękuję za pomoc
potrzebuje to na teraz
Daje NAJ ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Białorusini to mniejszość narodowa tradycyjnie zamieszkała na południowo-wschodnich terenach województwa podlaskiego. Podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań narodowość białoruską zadeklarowało 43.880 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego spisu z 2002 r. liczebność mniejszości białoruskiej wynosiła 47 640 osób), w tym: w województwie podlaskim – 38.358 osób (według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. - 46 041), mazowieckim 1 576 (według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 541), warmińsko-mazurskim 600 (według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 226). Największe skupiska obywateli polskich narodowości białoruskiej znajdują się w południowo-wschodnich powiatach województwa podlaskiego: Wedle danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. mniejszość białoruska stanowiła w powiecie hajnowskim - 39,1% mieszkańców powiatu, bielskim - 19,80% mieszkańców powiatu, siemiatyckim - 3,46% mieszkańców powiatu, białostockim - 3,2% mieszkańców powiatu i w Białymstoku (mieście na prawach powiatu) - 2,53% mieszkańców. Wedle danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. na terenie 9 gmin województwa podlaskiego przedstawiciele mniejszości białoruskiej stanowią obecnie ponad 20% mieszkańców gminy, w tym w 4 - ponad 50%.

W Parlamencie zasiada jeden przedstawiciel mniejszości białoruskiej wybrany z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach samorządowych przeprowadzonych w 2010 r. mniejszość białoruska nie wystawiła swoich komitetów wyborczych. Kandydaci należący do mniejszości startowali zarówno z list ogólnokrajowych partii politycznych, jak i lokalnych komitetów wyborczych. W wyniku wyborów kandydaci należący do mniejszości zasiedli w radach gmin i powiatów województwa podlaskiego zamieszkanych przez mniejszość białoruską oraz w sejmiku województwa. W gminach zamieszkanych przez zwarte skupiska mniejszości białoruskiej kandydaci należący do mniejszości pełnią funkcję wójtów gmin. Przedstawiciele mniejszości białoruskiej pełnią także funkcje starostów i wicestarostów w niektórych powiatach Województwa Podlaskiego zamieszkanych przez zwarte skupiska osób należących do tej mniejszości.

W roku szkolnym 2012/2013 języka białoruskiegouczyło się w 47 placówkach oświatowych 3 148 uczniów należących do tej mniejszości (wedle danych Ministerstwa Edukacji Narodowej – stan na 30 września 2012 r.).

Zdecydowana większość przedstawicieli mniejszości białoruskiej należy do Polskiego

Wyjaśnienie:

Główne organizacje:

· Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie,

· Instytut Kaszubski,

· Fundacja „Kaszubski Uniwersytet Ludowy”,

· Stowarzyszenie „Ziemia Pucka”,

· Stowarzyszenie „Kaszëbskô Jednota”.

Najważniejszy tytuł prasowy:

· „Pomerania" - miesięcznik.

Niepubliczne media:

· Radio „Kaszёbё”– nadające programy w języku kaszubskim.

· TVT Teletronik z Kartuz – telewizja kablowa nadająca m.in. programy w języku kaszubskim,

· Twoja Telewizja Morska z Wejherowa– telewizja kablowa nadająca m.in. programy w języku kaszubskim.

Największe imprezy kulturalne:

· Zjazdy Kaszubów – organizowane corocznie na terenie województwa pomorskiego,

· Konkurs Wojewódzki Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”,

· Spotkania piszących po kaszubsku,

· Letnia Szkoła Języka Kaszubskiego,

· Dyktando kaszubskie „Piszã pò kaszëbskù” - królewiónka w pałacu”,

· Konkurs mowy kaszubskiej „By nie zapomnieć mowy ojców” im. Jana Drzeżdżona.