Dokonaj analizy i interpretacji wiersza Wiesławy Szymborskiej spoza podręcznika. Uwzględni następujące zagadnienia(w podręczniku są takie wiersze: cebula,muzeum,nic dwa razy, niektórzy lubią poezję,pochwała złego o sobie mniemania)zagadnienia: nastrój wiersza,podmiot liryczny(kim jest), sytuacja liryczna ( relacja podmiotu lirycznego z otaczającym światem, język (prosty,zawiły), środki stylistyczne (epitety, metafory), interpretacja.
Proszę daje naj!!​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

CEBULA

ironiczny, refleksyjny nastrój

p. liryczny to człowiek, filozof

sytuacja liryczna: pod­miot li­rycz­ny pro­wa­dzi roz­wa­żania, w któ­rych po­rów­nu­je ze sobą ce­bu­lę z te­ma­tem wier­sza, czy­li isto­tą czło­wie­czeń­stwa.

epitety np. „anatomia gwałtowna”, „pokrętne jelita”, „najnadobniejszy brzuch świata”, „byt niesprzeczny”

język jest raczej prosty

Po­przez neo­lo­gi­zmy po­cho­dzą­ce od sło­wa „ce­bu­la” za­uwa­ża on, że dzię­ki swo­im war­stwom ce­bu­la jest do­kład­nie taka sama za­rów­no na ze­wnątrz, jak i w środ­ku. W ten spo­sób po­et­ka uwy­pu­kla „sto­pień ce­bu­li­sto­ści”, czy­li wy­my­ślo­ną przez pod­miot li­rycz­ny mia­rą esen­cjo­nal­no­ści ce­bu­li (esen­cjo­nal­ność to nurt w fi­lo­zo­fii za­sta­na­wia­ją­cy się nad isto­tą da­nych by­tów, czy­li np. co czy­ni ce­bu­lę ce­bu­lą, a czło­wie­ka czło­wie­kiem). W dru­giej stro­fie jed­no­rod­na bu­do­wa ce­bu­li zo­sta­je skon­tra­sto­wa­na z iro­nicz­nym opi­sem ludz­kie­go cia­ła, któ­re­go wnętrz­no­ści zo­sta­ją opi­sa­ne jako „in­fer­no w nas in­ter­ny”, „ana­to­mia gwał­tow­na”, „po­kręt­ne je­li­ta”. Oso­ba mó­wią­ca w wier­szu pod­kre­śla za­tem brzy­do­tę i nie­jed­no­rod­ność wnę­trza czło­wie­ka, przez któ­re nie jest on do­sko­na­ły, przy­naj­mniej z po­zo­ru.

Wyjaśnienie: