Odpowiedź :
- 1. Równowaga hormonalna – to ilość hormonów we krwi umożliwiająca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
- 2. Zaburzenie równowagi hormonalnej może nastąpić pod wpływem wielu czynników (stres, odchudzanie, leki hormonalne) i prowadzić do różnych chorób.
- 3. Nadmierne wydzielanie hormonów przez gruczoł to nadczynność gruczołu. Natomiast kiedy gruczoł produkuje za mało hormonów – to niedoczynność gruczołu.
- 4. Nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej.
Przysadka mózgowa wydziela hormony tropowe oraz hormon wzrostu.
Nadmiar lub niedobór hormonów tropowych, które wpływają na pracę innych gruczołów dokrewnych ( tarczyca, nadnercza, gruczoły płciowe) powoduje zaburzenia w pracy tych gruczołów – ich nadczynność lub niedoczynność.
Niedobór hormonu wzrostu, w okresie wzrostu, powoduje karłowatość. Nadmiar hormonu wzrostu, w okresie wzrostu powoduje gigantyzm – wzrost olbrzymi. Nadmiar tego hormonu u osób dorosłych powoduje akromegalię – rozrost tkanek miękkich dłoni, stóp, nosa i żuchwy.
- 5. Zaburzenia czynności tarczycy.
Najważniejszy hormon tarczycy to tyroksyna, która wpływa na przemianę na przemianę materii w naszym organizmie. Do syntezy tyroksyny potrzebny jest jod. Często zaburzenia czynności tego gruczołu spowodowane są niewłaściwym poziomem jodu w organizmie.
W zapobieganiu chorobom tarczycy ważna jest właściwa dieta i wykonywanie badań kontrolnych poziomu hormonów tarczycy we krwi.
a) Wybrane choroby tarczycy
- 6. Zaburzenia czynności trzustki.
Jednym z hormonów produkowanych przez trzustkę jest insulina, która obniża poziom glukozy we krwi. Jeżeli występują niedobory insuliny lub działa ona nieprawidłowo - w krwi utrzymuje się stale wysoki poziom glukozy. Schorzenie to nosi nazwę cukrzycy.
Nieleczona cukrzyca prowadzi do chorób serca, nerek, utraty wzroku, może doprowadzić do śmierci.
Poziom glukozy we krwi mierzy się na czczo, za pomocą glukometru. Prawidłowy poziom glukozy to:
70-99 mg na 100 ml krwi. U osób chorych to powyżej140 mg/100ml.
Ze względu na przyczynę wyróżnia się 2 typy cukrzycy:
- Cukrzyca typu I
- Cukrzyca typu II