Dawincja
Rozwiązane

Napisz charakterystykę porównawczą postaci Borowicza i Radka z lektury Syzyfowe Prace. Proszę na już! Dużo punktów. ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

W powieści Stefana Żeromskiego ?Syzyfowe prace? możemy wyróżnić trzech kluczowych bohaterów. Są nimi trzej chłopcy, dorastający razem, którzy na co dzień muszą borykać się z niełatwymi problemami; Marcin Borowicz, Andrzej Radek oraz Bernard Zygier.

Niby podobni do siebie, ale jednak tak różniący się. Wiele ich dzieliło jak i zarówno łączyło. Rówieśnicy poznali się w szkole, uściślając w klerykowskim gimnazjum. Młodzi ludzie uczęszczali do jednej klasy, wspólnie zmagający się z rosyjską próbą wynaradawiania. Ostro stawiali się zaborcom, często narażając swoje zdrowie, życie, status wiedzy, czy nauki. Za wszelką cenę chcieli mówić, uczyć się, rozmawiać w ojczystym języku.

Powieść wyróżnia jednak jednego głównego bohatera, jakim jest Marcin Borowicz. Na jego przykładzie pokazany jest początek kształcenia młodych ludzi w czasach zaborów na terenie Polski. Marcinek na początku opowieści miał zaledwie osiem lat. Był pulchnym, dużym chłopcem o pogodnej twarzy i krotko przystrzyżonej fryzurze. Ubiorem nie wyróżniał się zanadto, ubierał się jak przeciętny uczeń. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej zamieszkującej niewielką miejscowość ? Gawronki. Cechował się wrażliwością, delikatnością, uczciwością jak i prawością. Zazwyczaj opanowany, nie miał skłonności do bójek, wybryków młodzieńczych.

Andrzej Radek również pochodził z niewielkiej miejscowości jaką był Pajęczyn Dolny. Mieszkał tam ze swoimi rodzicami, którzy nie byli w posiadaniu wielkiego bogactwa, wręcz możemy powiedzieć, iż mamy tutaj do czynienia z biedotą. Nie interesowało go gospodarstwo, uwielbiał czytać dzieła polskiej literatury. Wśród uczniów wyróżniał się inteligencją, był z niego bardzo dobry i pilny uczeń. Pobierał nauki w Klerykowie, gdzie z resztą bohaterów uczęszczał do gimnazjum. Chłopak sam zarabiał na swoje utrzymanie, świadczy to o wielkiej samodzielności. Z początków swojej kariery naukowej ma na swoim koncie znęcanie się nad jednym z nauczycieli, zwanym ?Kawką?. Jednak mężczyźnie temu zawdzięcza zaszczepienie w Andrzeju chęci do zdobywania wiedzy.