Odpowiedź :
1. Określ temat utworu "Niedziela na Głównym"
Piosenka "Niedziela na Głównym" Wojciecha Młynarskiego opowiada o ślepym zachwycie zachodnią twórczością. Jako przykład pokazuje piosenkę o lotniskowych realiach i pokazuje nam, że podobne uczucia możemy odnaleźć idąc na Dworzec Główny. Piosenka opisuje refleksje na temat francuskiej piosenki ale także jej możliwą polską interpretację. Jest to pewien sposób ukazania naszej tęsknoty za wielkim światem ale i pewnego niepotrzebnego go idealizowania.
2. Wyjaśnij jaki obraz polskiego społeczeństwa wyłania się z utworu Młynarskiego. Zacytuj odpowiednie fragmenty tekstu.
Z tekstu wyłania się obraz polskiego społeczeństwa ślepo zapatrzonego w zachód co potwierdza poniższy fragment:
"Szanowni państwo, cóż to była za piosenka Szanowni państwo bili brawo co sił w rękach I większość pań w słowiańskich oczach miała łzy Taka piosenka - "Dimanche à Orly"".
Możemy mieć też wrażenie, że społeczeństwo głodne jest zachodniego stylu życia i sztuki, co wywnioskować możemy z następującego fragmentu:
"Pana artystę tłum całować chciał po rękach"
Widzimy też, że nie brak mu kompleksów:
"Szanowni państwo, oto projekt całkiem nowy Jak zlikwidować kompleks Sali Kongresowej".
Odpowiadając na pytania do załączonego tekstu warto uprościć sobie pytanie analizując wszystkie jego słowa i ich znaczenie, a następnie odnaleźć fragment tekstu, w którym znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. Odpowiadając możemy napisać własnymi słowami to co autor zawarł w tekście.