Napisz projekt o albani przynajmniej 100 słów ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Albania, Republika Albanii (alb. Shqipëria, Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z: Grecją (282 km), Czarnogórą (173 km), Macedonią Północną (151 km) oraz Serbią/Kosowem (114 km).

Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Od 2014 roku Albania ma status kandydata do Unii Europejskiej.

Albania ma system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, jest to również finansowe centrum kraju. Reformy wolnego rynku otworzyły kraj na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza w rozwój energetyki i infrastruktury transportowej.Albania jest krajem niebywale malowniczym i można by się zastanawiać, dlaczego aż tyle lat upłynęło od upadku komunizmu w 1992 roku, zanim kraj rozwinął skrzydła i stał się jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Albania oferuje turystom niezwykły wachlarz wyjątkowych atrakcji. Między innymi dzięki wspaniałej górskiej scenerii, tętniącej życiem stolicy i plażom, które śmiało rywalizują z innymi regionami Morza Śródziemnego, Albania stała się prawdziwym bałkańskim hitem. Znajdziesz tu niezwykle przyjaznych mieszkańców i pyszne jedzenie, starożytne ruiny, nowoczesne miasta i małe wioski, w których czas się zatrzymał.

Albania - mało znany Polakom kraj. Nie ma tam wielu turystów, znajomość angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka jest raczej bezużyteczna, najpopularniejszym obcym językiem jest włoski. Albańczycy są bardzo gościnni, bowiem gość według albańskiej tradycji ma znaczenie szczególne i należy mu się szacunek. Życie płynie tutaj nieco w zwolnionym tempie, nikt się nie spieszy. Krajobrazy są niesamowite i zapierają dech w piersiach. Dziki krajobraz przetykany jest zardzewiałymi konstrukcjami lub betonowymi bunkrami i to często jedyne widoczne ślady obecności człowieka. W całym kraju, dziesięciokrotnie mniejszym od Polski, zbudowano ich ok. 600 tysięcy. Przerażony wizjami ataku przez wrogów z każdej strony, Enver Hodża postanowił wybudować tysiące schronów bojowych od większych, w których zmieściłby się czołg, po te mniejsze przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Najwięcej bunkrów można zobaczyć na wybrzeżu i w górach. Jadąc przez Albanię często trafiamy na widok schronu w szczerym polu lub na prywatnej posesji. Niektóre z nich zostały przekształcone w restauracje, a nawet dyskoteki. Albania to na pewno wciąż jeszcze peryferie Europy, trudno nie zwrócić uwagi na leżące wzdłuż dróg śmieci, wspomniany chaos komunikacyjny, ale jednocześnie ma swój nieodparty urok, który zachęca do zwiedzenia tego egzotycznego dla nas kraju.

jest tu kilka informacji które możesz wykorzystać :)