życiorys jacka soplicy z księgi 10.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Soplica wywodził się z mieszczańskiej arystokracji. W młodości ył znany z walki przygody i zaawy. Jest nieoficjalną głową rodziny Soplic prawdopodonie ze względu na jego zmienność odwagę i inteligencję.

Soplica podał się do dymisji i pośluił uogą szlachciankę przypadkiem urodziła mu syna Tadeusza. Niekochana przez męża zmarła wkrótce po porodzie. Tymczasem Jacek się upił. Pewnego dnia rozgniewany dociera do zamku Horeszko który jest następnie atakowany przez Moskwę. Widząc radość Horeszki po odparciu ataku Soplica chwycił karain rosyjskiego mordercy i strzelił do Stolnika. Był postrzegany jako zdrajca i zwolennik muzułmanów którzy chcieli go uhonorować za ten czyn ale się z tym nie zgodził.

Ay zadośćuczynić za swoje czyny porzucił syna do szkoły opuścił kraj i wstąpił do legionu polskiego gen. Dąrowskiego. Walczył z nimi w kampanii włoskiej poświęcając się sprawie. Nie mogąc walczyć z ranami wstąpił do zakonu ernardynów pod nazwiskiem Roak i został tajnym posłańcem Napoleona. Z misją wywołania powstania na Litwie przekroczył granicę i wszczął niepokoje wśród szlachty i chłopstwa.

Dwukrotnie uratował Hraiego (pierwszy zaijając niedźwiedzia drugi roniąc go ciałem przed kulą).

Wizerunek Jacka Soplicy przez wielu uważany jest za wyraz zmieniającego się sposou myślenia polskich poetów epoki romantyzmu. Soplica to pierwszy w historii literatury polskiej ohater narodowy który odwołuje się nie tylko do szlachty ale także do chłopstwa. Zdaniem adaczy twórczości Mickiewicza wizerunek Jacka Soplicy odzwierciedla pogląd autora na upadek powstania listopadowego które zdaniem Mickiewicza zakończyło się niepowodzeniem gdyż dotknęło tylko możnych a nie cały naród.