Rozwiązane

Oblicz wartość siły dośrodkowej, którą jezdnia musi działać na samochód o masie 1000 kg, aby bezpiecznie pokonał poziomy łuk okręgu o promieniu 100 m, jadąc z prędkością 54km/h?



Odpowiedź :

Dane:

[tex]m = 1000\ kg[/tex]

[tex]v = 54\ \frac{km}{h} = \frac{54\ \cdot \ 1000\ m}{3600\ s} = 15\ \frac{m}{s}[/tex]

[tex]r = 100\ m[/tex]

Szukane:

[tex]Fd = \ ?[/tex]

Wzór:

[tex]Fd = \frac{mv^2}{r}[/tex]

Rozwiązanie:

[tex]Fd = \frac{1000\ \cdot \ 15^2}{100} = \frac{225\ 000}{100}[/tex]

[tex]\boxed{Fd = 2250\ N}[/tex]

Odpowiedź:

Wartość siły dośrodkowej wynosi 2250 N.