Rozwiązane

Piotr kupił 1 kg gruszek, 2 kg pomarańczy i 2 kg jabłek za łączną kwotę 120 złotych. Jeśli gruszki kosztuje dwa razy więcej niż pomarańcze, a jabłka trzy razy więcej niż pomarańcze, to ile kosztuje kilogram każdego z tych owoców?



Odpowiedź :

Enelo

Odpowiedź:

cena 1 kg pomarańczy --> a

cena 1 kg gruszek --> 2a

cena 1 kg jabłek --> 3a

2a + 2*a + 2* 3a = 120 zł

2a + 2a + 6a = 120 zł

10a = 120 zł

a = 120 zł : 10

a = 12 zł

cena 1 kg pomarańczy --> a = 12 zł

cena 1 kg gruszek --> 2a = 2* 12 zł = 24 zł

cena 1 kg jabłek --> 3a = 3* 12 zł = 36 zł

Odp. Kilogram pomarańczy kosztuje 12 zł, gruszek 24 zł , jabłek 36 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie: