W jaki sposób chronić atmosferę przed zanieczyszczeniami. tylko nie jakieś super długie punkty tylko dużo i na temat pls nna szybko



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Ochrona atmosfery przed zanieczyszczeniami to problem do rozwiązania przez ludzi zajmujących się ochroną środowiska.

Zanieczyszczenia powstają z wielu źródeł,wśród nich wymienić należy:

Zanieczyszczenia przemysłowe:

--czyli pyły powstające w zakładach przemysłowych np. cementowniach,w hutach

--spalanie paliw stałych (węgla ,drewna)

-- otrzymywanie paliw podczas przerobu ropy naftowej w rafineriach

--produkcja energii elektrycznej -->elektrownie i elektrociepłownie

Oprócz pyłów do atmosfery wydobywają  się szkodliwe związki

chemiczne: SO2,NOx,CO,NH3 oraz metale ciężkie np. ołów i rtęć.W koksowniach przy spalaniu powstaje rakotwórczy benzopiren.

Zanieczyszczenia powstające przez transport drogowy.Są to produkty spalania benzyny ,ropy naftowej i olejów napędowych. Do benzyny w celu polepszenia jej właściwości dodaje się tetraetyloołów ,który jest silną trucizną i wraz ze spalinami wydostaje się do atmosfery powodując skażenie środowiska.

Ogrzewanie gospodarstw domowych szczególnie w sezonie  jesienno-zimowym  powoduje dużą emisję pyłów do atmosfery.

Dlatego należy chronić atmosferę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami stosując w procesach przemysłowych nowoczesne technologie  wytwarzania produktów a także odpylacze i pochłaniacze,by do atmosfery wydostawało się jak najmniej pyłów i szkodliwych substancji.Należy ograniczyć zużycie paliw kopalnych na rzecz stosowania odnawialnych źródeł energii stosując energię słoneczną i wiatrową.

Jeśli chodzi o transport to rozwiązaniem jest stosowanie benzyny bezołowiowej czyli stosowania antydetonatorów nie zawierających ołowiu oraz stosowanie napędu elektrycznego lub autogazu.

W gospodarstwach domowych trudniej będzie przejść na ekologiczne stosowanie ogrzewania domów ,tak by emisja tych zanieczyszczeń była coraz mniejsza.

Wszystkie powyższe  zależności zależą od człowieka ,jego świadomości ekologicznej czym grozi i jakie konsekwencje mogą być nie tylko dla nas,ale i dla przyszłych pokoleń.