Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest uzupełnienie schematu przedstawionego w załączniku, zapisanie wzorów powstających substancji, oraz nazwanie reakcji.
Reakcja 1
W reakcji pierwszej mamy chlorowcopochodną alkanu, a dokładniej 1-chloropropan. Działamy na ten związek wodorotlenkiem sodu w środowisku wodnym. W wyniku reakcji chlorowcopochodnej alkanu z wodnym roztworem mocnej zasady otrzymujemy alkohole. Jest to reakcja substytucji nukleofilowej. Produktem tej reakcji jest alkohol I-rzędowy a dokładniej propan-1-ol. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę, w jakim środowisku zachodzi taka reakcja. Jeśli zamiast wody byłby alkohol, to wówczas nie mamy do czynienia z substytucją nukleofilową, tylko eliminacją i otrzymamy alken.
[tex]CH_3-CH_2-CH_2-Cl\xrightarrow {NaOH/H_2O} CH_3-CH_2-CH_2-OH[/tex]
Reakcja 2
W tej reakcji używamy produktu z reakcji 1. Zauważamy, że nad strzałką mamy zapisany atom tlenu w nawiasie kwadratowym. W chemii organicznej w taki sposób oznaczamy, że zachodzi reakcja utleniania. Substratem tej reakcji jest propan-1-ol, czyli alkohol I-rzędowy. Łagodne utlenianie alkoholi I-rzędowych prowadzi do otrzymania aldehydów, związków organicznych zawierających grupę aldehydową -CHO. Produktem utleniania propan-1-olu będzie aldehyd propionowy (propanal/aldehyd propanowy).
[tex]CH_3-CH_2-CH_2-OH\xrightarrow {[O]} CH_3-CH_2-CHO[/tex]
Reakcja 3
W reakcji tej wykorzystamy produkt z poprzedniej reakcji, czyli propanal. Nad strzałką mamy zapisany wodorotlenek miedzi(II). Reakcja aldehydu z wodorotlenkiem miedzi(II) to próba Trommera, która służy do odróżniania aldehydów od ketonów. Jest to reakcja utleniania aldehydu, prowadząca do powstania kwasu karboksylowego, które zawierają grupę karboksylową -COOH. Utlenianie propanolu prowadzi do powstania kwasu propanowego (propionowego).
[tex]CH_3-CH_2-CHO\xrightarrow {Cu(OH)_2}CH_3-CH_2-COOH[/tex]
Podsumowanie:
[tex]A)\ CH_3-CH_2-CH_2-OH\ \ SUBSTYTUCJA\ NUKLEOFILOWA\\\\B)\ CH_2-CH_3-CHO\ \ UTLENIANIE \\\\C)\ CH_3- CH_2-COOH\ \ UTLENIANIE\ (PROBA\ TROMMERA)[/tex]