Odpowiedź :
Układ wydalniczy
1. Nerki zbudowane są z nefronów, które filtrują krew. Nerki pełnią funkcję osmoregulacyjną, oznacza to, że utrzymują stały poziom jonów i wody we krwi. W stanach niedoboru wody w organizmie nerki zagęszczają mocz (odzyskują z niego wodę) - objętość moczu jest mniejsza, a w przypadku nadmiaru wody wydalają jej nadmiaru — objętość moczu jest większa.
2. Ujemne sprzężenie zwrotne wywołuje efekt przeciwny do bodźca wyjściowego. Jeśli jakiś czynnik w organizmie staje się nadmierny lub niewystarczający, ujemne sprzężenie zwrotne zadziała, aby przywrócić organizm do normalnego poziomu (stanu homeostazy).
Gdy we krwi jest zbyt mało wody, podwzgórze, po wykryciu zaburzonej homeostazy, uwalnia wazopresynę magazynowaną w przysadce, powoduje wchłanianie wrotne wody z moczu i powrót do właściwego poziomu wody we krwi.
3. ADH (wazopresyna, hormon antydiuretyczny) to hormon wytwarzany w podwzgórzu i magazynowany w tylnym płacie przysadki mózgowej. Wzmaga wchłanianie zwrotne wody w kanalikach nerkowych, powodując tym samym zmniejszenie jej wydalania przez nerki.
4. Aldosteron to hormon sterydowy. Jest odpowiedzialny za regulację gospodarki jonami sodu i potasu, warunkuje ich zatrzymywanie lub wydalanie w organizmie. Ten hormon jest produkowany i wydzielany przez komórki kory nadnerczy.
Na układ wydalniczy składają się dwie nerki, moczowody oraz pęcherz moczowy i cewka moczowa.