Odpowiedź :
Emigracja może mieć różne przyczyny. Może to być . emigracja polityczna, zarobkowa, dobrowolna czy przymusowa. Tę ostatnią często określała poczucie zagubienia, rozpacz, tęsknota za krajem, twardy los wygnańca.
Emigracja dla jednych była smutną koniecznością, ale dla innych życiową szansą.
Fragment powieści z t.2, rozdz. „Dusza w letargu” dotyczy rozmowy Wokulskiego z Ochockim na temat wyjazdu z kraju w celach poświęcenia się pracy naukowej.
Młody naukowiec narzeka, krytykując system pozytywistyczny w Polsce, negatywną opinię społeczeństwa o nauce, bierność ich działań i brak otwartości. Według Ochockiego w kraju nie ma szans na dokonanie wynalazku, gdyż świat wartości Polaków i ich postawy uniemożliwiają jakikolwiek rozwój, dlatego w swej pasji do nauki nie znajduje zrozumienia w swojej grupie społecznej, uważany za dziwaka. Postanawia więc wyjechać, ponieważ za granicą można dostrzec wyraźne skupienie się na rozwoju, tam nowatorskie pomysły są traktowane jako przejaw geniuszu, a nie szaleństwa. Ochocki uważa, że emigracja może stać się szansą na rozwój dla wybitnych jednostek.
Jego rozmówca z kolei uważa, że pracować można wszędzie, więc i ze zdobyciem pieniędzy nie powinno być trudności. Jednak ochocki uważa, że tylko niektóre zawody dają możliwość godnego życia. Za granicą można dostrzec wyraźne skupienie się na rozwoju. Nowatorskie pomysły są traktowane jako przejaw geniuszu, a nie szaleństwa.
Ochocki nie znajdował dla siebie miejsca w kraju, gdzie „ karierowiczów, między którymi istotny badacz uchodzi za gbura albo wariata. Ludzie uczą się nie dla wiedzy, ale dla posady“. Opuścił rodzinne strony i wyjechać za granicę, by tam kontynuować swoje badania wraz z profesorem Geistem, człowiekiem, który także nie spotkał się ze zrozumieniem społeczeństwa, w którym żył.
Ochocki stał się emigrantem z wyboru, ale spośród powieściowych postaci między innymi Wokulski ma przeszłość powstańczo-syberyjską, dla niego emigracja nie była wyborem dobrowolnym. Na Syberii, głównie w Irkucku, bohater spędził siedem lat. Jako zesłaniec zaangażował się w badania naukowe, zdobywając uznanie towarzystw naukowych.
Emigracja to także często doświadczenie uczucia wyobcowania i silnej tęsknoty za krajem. Dramat przymusowej emigracji ukazuje „Hymn“ Juliusza Słowackiego. W elegijnej tonacji utwór jest swego rodzaju spowiedzią „pielgrzyma”, „tułacza”, człowieka nieszczęśliwego, pozbawionego swego miejsca na ziemi, osobistym wyznaniem Polaka emigranta tęskniącego za ojczyzną. Podmiot liryczny mówi o beznadziejności życia człowieka pozbawionego ojczyzny, a dla podkreślenia swojej skargi skierowanej do Stwórcy, używa refrenicznego zwrotu: „Smutno mi, Boże”. Tęsknota do ojczyzny, do której nigdy nie wróci, sprawiają, że cierpi. Nie może pogodzić się z takim losem, trudno mu żyć w uczuciu samotności, wyobcowania, przepełniony gorzkim buntem, mówi: „Nim się przed moją nicością ukorzę,/ Smutno mi, Boże!“.
Ludzie emigrują z różnych powodów. Wyjazd z własnej woli, dla rozwijania swoich pasji nie jest ostatecznością, gdyż do ojczyzny można wrócić w każdej chwili. Natomiast tragicznym jest los emigranta, zmuszonego do opuszczenia kraju, bez szans na powrót, dla którego kresem tułaczej pielgrzymki będzie śmierć.