20. Mama kupila 30 dag jagód w cenie 25,50 zł za kilogram oraz 60 dag bananów w cenie 4,80 zł za kilogram. Ile zapłaciła za owoce? Pls na teraz !​



Odpowiedź :

Jagody: 15,50 zł / 1 kg

Banany: 4,80 zł / 1 kg

30 dag = 0,3 kg

60 dag = 0,6 kg

0,3*25,50 + 0,6*4,80 = 7,65 +2,88= 10,53 zł

Mama zapłaciła za owoce 10,53 zł

1kg-100dag

100dag-25,50zł
30dag-x
30 x 25,5/100=7,65zł
7,65zł-tyle zapłacimy za jagody

100dag-4,80zł
60dag-x
60 x 4,8/100=2,88zł
2,88zł-tyle zapłacimy za banany
Razem:
7,65zł + 2,88zł = 10,53zł