Wykonano doświadczenie w którym do pożywki agarowej z kallusem dodawano akusyny i cytokininy zmieszane w różnych proporcjach. obserwowano przekształcenie się kallusa albo w korzenie albo w pędy na poniższym schemacie zilustrowano w przebieg opisanego doświadczenia

a)Sformułuj hipotezę badawczą potwierdzona wynikami powyższego doświadczenia
b)Wyjaśnij dlaczego do doświadczenia wykorzystano kallus ​



Wykonano Doświadczenie W Którym Do Pożywki Agarowej Z Kallusem Dodawano Akusyny I Cytokininy Zmieszane W Różnych Proporcjach Obserwowano Przekształcenie Się Kal class=

Odpowiedź :

Rozmnażanie roślin z kalusa — doświadczenie.

a) Problem badawczy: wpływ zróżnicowanego stężenia auksyny i cytokininy (hormonów roślinnych) na formę przekształcenia kalusa.

Hipoteza: Zmiana proporcji stężenia auksyny i cytokininy wpływa na formę, w którą przekształci się kalus.

b) W doświadczeniu wykorzystano kalus (tkanka kalusowa), ponieważ ma on zdolność do różnicowania się i rozwijania w dojrzałe organizmy.

Tkanka kallusowa jest tkanką twórczą. Za pomocą odpowiedniej stymulacji hormonami roślinnymi (fitohormonami) można uzyskać z niej pędy, korzenie i inne organy roślinne.

Auksyna i cytokinina to hormony roślinne. Auksyna wpływa na wzrost pędu i korzenia, a cytokinina uczestniczy w regulacji podziałów komórkowych (cytokinezie), różnicowaniu i organogenezie.