Rozwiązane

Wymienić jakie zasady ustroju Rzeczypospolitej Polskiej zostały przytoczone w poniższym tekście:
Zasady ukonstytuowania ustroju Rzeczypospolitej

W Konstytucji RP spisano podstawowe zasady
decydujące o kształcie ustrojowym państwa. Pierwszą z nich jest zasada suwerenności narodu, rozumianego nie w kategoriach etnicznych, lecz obywatelskich. Naród to podmiot najwyższej władzy w państwie. Drugą regułę, równie istotną, stanowi zasada demokratycznego państwa prawnego. Pojęcie rządów prawa bywa mylone z ideą praworządności. Tymczasem zasada państwa prawa odnosi się do koncepcji, w której wskazuje się, jakie powinno być prawo. Doktryna ta określa zatem granice jego tworzenia. Praworządność oznacza natomiast działanie wszystkich instytucji państwowych zgodnie z obowiązującym prawem. Państwo prawa jest więc zawsze państwem praworządnym, ale w drugą stronę taka zależność już wcale nie musi zachodzić.

W Konstytucji RP nie podano wprost szczegółowych zasad tworzenia prawa, jednak Trybunał Konstytucyjny, który pełni funkcję strażnika jej zapisów, doprecyzował założenia ogólne i przedstawił pięć konkretnych wytycznych. Są to: zakaz działania prawa wstecz, nakaz zachowania odpowiedniego okresu dostosowawczego przy wprowadzaniu nowych przepisów (vacatio legis), ochrona praw nabytych, zasada jasności prawa (czyli formułowanie go w taki sposób, aby adresat przepisu mógł bez trudu zrozumieć konsekwencje prawne swego postępowania) oraz zasada

proporcjonalności, czyli akaz nadmiernej ingerencji prawa w życie obywateli(mogącej naruszyć podstawowe wolności jednostek). Trzecią podstawową zasadą ustroju Rzeczypospolitej Polskiej jest podział władzy. Ta jedna z najstarszych reguł głosi niemożność skupiania rządów w rękach jednego podmiotu.

Czwarty wymóg to zasada pluralizmu politycznego. Zakłada ona swobodę tworzenia i działania partii politycznych, a także wolność zakładania różnych stowarzyszeń oraz związków, które uchodzą za społeczny fundament demokracji i podstawę społeczeństwa obywatelskiego.

Piąty nakaz stanowi reguła społecznej gospodarki rynkowej, powiązana z zasadą sprawiedliwości społecznej. Ta ostatnia powinna być łączona z koncepcją państwa socjalnego, czyli mającego określone zobowiązania wobec obywateli. Pojęcie społeczna gospodarka rynkowa zostało zapożyczone z niemieckiej doktryny prawnej i oznacza wyprowadzenie ustroju gospodarczego z powiązania idei gospodarki rynkowej oraz państwa socjalnego (państwa dobrobytu - ang. Welfare state). Chodzi zatem o taki ustrój gospodarczy, który z jednej strony zasadza się na wolnej grze sił rynkowych (co wynika z założeń liberalizmu), ale z drugiej wymusza prowadzenie przez państwo

polityki interwencjonizmu.



Odpowiedź :

MertB

Cześć!

Wymienić jakie zasady ustroju Rzeczypospolitej Polskiej zostały przytoczone w poniższym tekście:

Zasady ukonstytuowania ustroju Rzeczypospolitej

  1. zasada suwerenności narodu;
  2. zasada demokratycznego państwa prawnego;
  3. Trójpodział władzy (władza ustawodawcza, władza wykonawcza, władza sądownicza).