Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zredaguj notatkę:
Dziady to w folklorze słowiańskim określenie na duchy oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów ,które były im poświęcone. Dziady polegały na spotkaniu zmarłych z żywymi. Słowianie wierzyli ,że duchy są opiekunami w sferze płodności i urodzaju, dlatego dziadami chcieli pozyskiwać przychylność duchów.
Rola chóru :
W Dziadach partie chóru wzmacniają i utrwalają słowa, które padły na scenie, poprzez powtórzenie akcentują wszystkie najważniejsze wypowiedzi.
Rola guślarza:
w utworze "dziady cz. II" Adama Mickiewicza guślarz odgrywa bardzo ważną rolę, mianowicie jest przywódcą, osobą która kieruje. Jest także uznawany za mędrca. Głownie to on rozmawia z zjawami i duchami, a inni mu tylko wtórują lub przytakują.
Nastrój utworu:
- jaki jest? - w utworze dominuje nastrój powagi i tajemnicy.
- co na to wpływa? - nastrój w utworze został osiągnięty dzięki wykorzystaniu wielu form wyrazu.
Elementy pogańskie:
Do elementów pogańskich w utworze "Dziady cz. II" zaliczamy m.in. przywoływanie duchów przez Guślarza, karmienie zmarłych ziarenkami gorczycy, pszenicą, wodą.
Elementy chrześcijańskie:
Do elementów chrześcijańskich w utworze "Dziady cz. II" zaliczamy m.in. kaplica, trumna, święcone ziele, modlitwa, znak krzyża wykonywany przez Guślarza, zjawy w postaci aniołków, przywoływane piekło i niebo.
Czas akcji :
W utworze "Dziady cz. II" czas akcji rozgrywa się w Noc Zaduszkową, czyli noc z trzydziestego października na pierwszego listopada. Czas historyczny nie został ściśle określony, ale możemy przyjąć, że są to czasy współczesne poecie, czyli XIX wiek.
Miejsce akcji:
W utworze "Dziady cz. II" miejscem akcji jest kapliczka.
Kolejność wydarzeń:
- Zgromadzenie wieśniaków w kaplicy.
- Przybycie dusz dzieci - Józia i Rózi.
- Widmo złego Pana.
- Skarga pasterki Zosi.
- Tajemnicza zjawa młodzieńca.
- Wyprowadzenie z kaplicy pasterki i ducha.
Mam nadziej ,że pomogłam :)
Wyjaśnienie: