Ip: 7. Do czterech probówek z wodą bromową wprowadzono cztery różne weglowodory (1,2,3,4). Zauważono, że w probówce 1. i 4. woda bromowa odbarwiła się, a w probówce 2. i 3. nie nastąpiła zmiana barwy. Na tej podstawie można stwierdzić, że węglowodorami 1,2,3 i 4 mogły być: (10) odp 1 2 3 4 A. etan metan butan propen etyn В. butan eten metan C. eten propan metan pentyn D pentan etan butan etyn​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Odp C) eten propan metan pentyn

Wyjaśnienie:

Alkeny i alkiny w odróżnieniu od alkanów(probówka 2 i 3) odbarwiają wodę bromową (probówka 1 i 4). Przyczyną dużej reaktywności alkenów i alkinów jest podwójne i potrójne wiązanie.Reakcja etylenu z bromem przebiega zgodnie z równaniem: CH2=CH2 + Br2-> CH2Br-CH2Br.Powtaje związek nasycony 1.2-dibromoetan.Ten typ reakcji nosi nazwę addycji i jest charakterystyczny dla związków mających wiązanie podwójne i potrójne. Propan i metan wody bromowej nie odbarwia i reaguje z bromem dopiero po naświetleniu.

Reakcja pentynu)pen-1-yn i pen-2-yn) z wodą bromową prowadzi do powstania 2,2,3,3-dibromopentenu,a następnie w obecności nadmiaru bromu 2,2,3,3-tetrabromopentanu LUB 1,2-dibromopentenu,a następnie w obecności nadmiaru bromu 1,1,2,2-tetrabromopentanu (jest to reakcja dwustopniowa)