Odpowiedź :
Analiza aktu czwartego Zemsty Aleksandra Fredry.
1. Szable cześnika to karabele. Jego ulubioną jest demeszka. Jest lekka i skuteczna. Druga z szabli ma tęgą głownię.
Dzięki nim dowiadujemy się o przeszłości Cześnika, o jego walkach i sposobach rozwiązywania problemów na sejmikach.
2. Papkin informuje o ślubie Wacława z Podstoliną. Cześnik wpada w szał i planuje pojedynek z Rejentem i złapanie Wacława pod pretekstem zaproszenia go przez Klarę.
3. Papkin spisuje testament, ponieważ obawia się, że został otruty przez Rejenta. Oddaje on Klarze angielską gitarę i rzadką kolekcję motyli, Artemizę przekazuje najdzielniejszemu rycerzowi w Europie, a z resztą swojego dobytku chce zostać pochowany.
4. Cześnik karze Wacławowi poślubić Klarę. Młodzi są zadowoleni z tego rozwiązania. Cześnik, chcąc zrobić na złość Rejentowi, przez przypadek spełnia największe marzenie młodych, którzy od dawna są w sobie zakochani. Pokazuje to, że czasami potrzeba czyjegoś sporu, aby rozwiązać plany innych.
5. List był pisany w imieniu Klary do Wacława. Miał on pomóc w realizacji planu Cześnika. Komizm tej sceny polega na tym, że Dyndalski i Cześnik nie wiedzą jak napisać list miłosny i formułują go w zabawny sposób.
Wyjaśnienie kontekstu całej sytuacji
Dzięki chęci zemsty Cześnika na Rejencie, Wacław poślubia Klarę, którą od dawna kocha. Kłótnia pozwala więc na szczęśliwy ślub zakochanej pary. Nieoczekiwany ślub pozwala na pogodzenie zwaśnionych ze sobą - Cześnika i Rejenta, a także zażegnanie wcześniejszych uprzedzeń do siebie. Gdyby nie kłótnia, możliwe, że trwaliby we wzajemnej nienawiści dużo dłużej.