1.wymień postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Niemiec

2.wyjąsnij pojęcia

-radyfikacja

-pacyfizm

-tatolitaryzm

-korporacja

-eneksja

-komunizm

-nanizm

-faszyzm

3.napisz kim byli

-hitler

-stalin

-lenin

-franco

4.opisz skutki wielkiej wojny

5.wymień państwa jakie powstały lub odrodziły się po 1 wojnie światowej

6.opisz wielki głód jaki zapanował na Ukrainie w latach 1632-1633

7.Opisz i oceń polityke francji i Wielkiej Brytani wobec niemiec w latach 1936-1939

daje naj



Odpowiedź :

1. Traktat wersalski ograniczył też liczebność armii niemieckiej do 100 tys. żołnierzy i zakazał wprowadzania powszechnego obowiązku służby wojskowej. Niemieckie siły zbrojne nie mogły posiadać okrętów podwodnych, czołgów i samolotów, a liczbę okrętów wojennych ograniczono do 36 małych jednostek.

2. Ratyfikacja - jeden ze sposobów wyrażenia ostatecznej zgody na związanie się umową międzynarodową przez upoważniony do tego organ państwowy.

Pacyfizm - ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wojny, a także przygotowania do nich.

Totalitaryzm - system rządów, który zakazuje działalności partii opozycyjnych, przeciwstawia jednostkę państwu i charakteryzuje się ekstremalną ingerencją w życie publiczne i prywatne.

Korporacja - to albo organizacja społeczna albo rodzaj przedsiębiorstwa, posiadający osobowość prawną i, najczęściej, opierający się na kapitale złożonym z udziałów (akcji na giełdzie).

Aneksja - zagarnięcie, przyłączenie przez jedno państwo aktem jednostronnym całości lub części terytorium innego państwa, bez zgody tego państwa, najczęściej przy użyciu siły lub w wyniku wygranej wojny.

Komunizm - polityczna i ekonomiczna ideologia klasyfikowana jako utopijna, której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, opartego na braku własności prywatnej, kolektywnej własności środków produkcji i wspólnotowym podziale dóbr.

Nanizm - ruch polityczny (od 1919), ideologia, od przejęcia władzy przez A. Hitlera (1933) system państwowy w Niemczech (tzw. III Rzesza).

Faszyzm - skrajnie prawicowa doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny).

3. Adolf Hitler – niemiecki polityk pochodzenia austriackiego, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy od 2 sierpnia 1934 do śmierci.

Józef Stalin – radziecki rewolucjonista bolszewicki, dyktator, polityk i zbrodniarz komunistyczny pochodzenia gruzińskiego, odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi.

Włodzimierz Lenin - rosyjski polityk socjaldemokratyczny i komunistyczny, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji radzieckiej.

Francisco Franco - hiszpański dyktator wojskowy.

4. Upadły stare mocarstwa, powstały nowe państwa, zmieniły się granice oraz stosunki społeczne i ekonomiczne. W wyniku I wojny światowej upadły trzy europejskie cesarstwa (Rosja, Niemcy, Austro-Węgry), a znaczenie zyskała Wielka Brytania, Francja i USA.

5. W wyniku wojny rozpadła się monarchia austro-węgierska, Niemcy i Austria stały się republikami, powstała sowiecka Rosja, odrodziły się bądź powstały nowe państwa: Polska, Czechosłowacja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia; dokonano nowego podziału kolonii i wytyczono nowe granice w Azji i Afryce

6. wywołana sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–1933, która szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna).

7. Była to polityka ustępstw .Żadne z tych państw nie potrafiło powiedzieć Hitlerowi stanowczego Nie! Co było pośrednio przyczyną wojny. Dobrym przykładem jest postępowanie Francji i UK w 1938 gdy Hitler włącza Austrię do Rzeszy.

Nie wiem czy miałem skrótem napisać albo tak wystarczy, to siódme zadanie skopiowałem!! Przepraszam ale chciałem pomóc :))