OAlex2003
Rozwiązane

Po wielu latach badań udało się wprowadzić na amerykański rynek modyfikowanego genetycznie łososia. Jest on triploidalny, co oznacza, że posiada nie dwa zestawy chromosomów, lecz trzy, a to czyni go bezpłodnym, co uchyla tym samym obawy o ewentualny podbój środowiska naturalnego. Tworząc tę rybę, wykorzystano gen hormonu wzrostu z czawyczy (łososiowate). Ponieważ modyfikacje te pozwalają na szybszy wzrost łososia, zmniejszają koszty hodowli i potrzebę wykorzystania naturalnych zasobów".

a) Podaj jedną korzyść dotyczącą produkcji żywności, wynikającą z hodowli zmodyfikowanego genetycznie łososia.

b) Określ, czy łososie pochodzące z tej hodowli stanowią zagrożenie dla naturalnie
występujących przedstawicieli ryb z rodzaju łosoś. Odpowiedź uzasadnij jednym
argumentem.
c) Oceń poprawność stwierdzenia: ,,Opisany łosoś jest zarówno organizmem zmodyfikowanym genetycznie, jak i organizmem transgenicznym". Odpowiedź uzasadnij jednym argumentem.



Odpowiedź :

a)

Zwiększony przyrost masy ryby, przy jednakowym nakładzie czasu względem zwykłych łososi.

b)

Nie, ponieważ ryby te są bezpłodne, nie mogą zwiększyć swojej liczebność przez namnażanie a tym samym nie stanowią konkurencji dl dziko żyjących łososiowatych.

c)

Zdanie jest poprawne - osobnik ten posiada dodatkowy zestaw chromosomów a więc jest genetyczne modyfikowany, zawiera gen obcego zwierzęcia w więc jest transgeniczny. Osobniki transgeniczne zawsze są osobnikami modyfikowanymi genetycznie.