Odpowiedź :
Na podstawie dostępnych informacji opisz krótko jedną z powyższych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
1. Zasada rozróżniania.
- Siły zbrojne powinny być zawsze rozróżniane przez strony konfliktu od ludności cywilnej, ponieważ ta podlega ochronie i nie może być atakowana.
- Należy zawsze rozróżniać dobra o charakterze cywilnym od celów wojskowych, przeciwko którym można jedynie prowadzić operacje wojenne.
2. Zasada humanitaryzmu.
- Osobom niewalczącym, a także tym, które zaprzestały walki (ofiary konfliktów, ranni, chorzy, jeńcy wojenni oraz personel medyczny) należy zapewnić ochronę życia i zdrowia oraz poszanować ich prawa osobiste.
3. Zasada konieczności wojskowej.
- Strony konfliktu mają obowiązek przestrzegać prawo międzynarodowe tylko w zakresie, w jakim nie koliduje ono z koniecznością wojskową. Od przestrzegania tego prawa można odstąpić tylko wtedy, kiedy miałoby uchronić od poważnego niebezpieczeństwa.
4. Zasada proporcjonalności.
- Należy zapewnić równowagę pomiędzy wymogami humanitarnymi a koniecznością uwzględnienia potrzeb wojskowych.
Czym jest międzynarodowe prawo humanitarne?
Międzynarodowe prawo humanitarne (MPH) jest częścią międzynarodowego prawa publicznego. To prawo chroni osoby, które nie uczestniczą lub przestają uczestniczyć w konfliktach zbrojnych. Ogranicza również metody oraz środki prowadzenia konfliktów.